Bývalý šéf Novy Petr Dvořák potvrdil zájem kandidovat na ředitele ČT

Zkritizoval Janečkem zahájenou restrukturalizaci ČT, která „neplní cíl, pro který byla plánována“.

  • ČTK
  • 17. 06. 2011 14:03
Petr Dvořák hostem MediaBrunche serveru Médiář.cz. Foto: David Borozidis

Petr Dvořák hostem MediaBrunche serveru Médiář.cz. Foto: David Borozidis

Bývalý generální ředitel TV Nova Petr Dvořák dnes potvrdil, že se chystá kandidovat do čela České televize. Uvedl to na dnešním setkání MediaBrunch serveru Médiář.cz.

Pozice šéfa veřejnoprávní televize se uvolní na konci srpna poté, co ji ze zdravotních důvodů opustí Jiří Janeček. Rada ČT vypíše na jeho následovníka výběrové řízení. Dvořák dnes mimo jiné kritizoval dosavadní průběh restrukturalizace České televize.

„Restrukturalizace uskutečněná na počátku letošního roku neplní cíl, pro který byla plánována, a v instituci způsobila určitý zmatek,“ řekl Dvořák.

V rámci restrukturalizace se mimo jiné výrazněji profilovaly a „osamostatnily“ jednotlivé stanice České televize. Vznikl také nový úsek vývoje programu a programových formátů, který má na starosti výrobu pořadů podle zadání výkonných ředitelů jednotlivých stanic.

Podle Dvořáka je potřeba restrukturalizaci znovu nastavit včetně vztahů mezi jednotlivými kanály. Ty prý mezi sebou podle Dvořáka nechtějí komunikovat.

Dvořák se také vyjádřil k tomu, že by měla zmizet reklama z ČT1 a ČT24 a zůstat pouze na ČT2 a sportovní ČT4. „Pokud tato varianta projde a nebude promyšlená, tak se s vaničkou vylije i dítě,“ míní.

Pokud se do reklamy bude počítat i sponzoring, podle něj může dojít k tomu, že z ČT1 zmizí pořady spojené s karlovarským filmovým festivalem či udílením Českých lvů. Tyto pořady potom přejdou na ČT2 a dojde k tomu, že z ní vyroste nová, slabší ČT1 a ze současné ČT1 se stane „bezzubý“ kanál.

Podle návrhu by do státního fondu kinematografie měly do budoucna přispívat komerční televize dvěma procenty svých ročních čistých výnosů z reklamy. Až doposud dostávala fond peníze z reklamy na ČT. „Pokud by ten odvod měly platit i kanály typu CS filmu, tak to (pro ně) může znamenat zásadní problémy,“ varoval Dvořák.