V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Bývalý superšéf Novy Sarbu zadržen kvůli zpronevěře

„Veškerá obvinění jsou směšná,“ prohlásil někdejší prezident CME.

  • ČTK
  • 02. 02. 2015 23:14
Adrian Sarbu v poutech. Repro: RomaniaTV.net

Adrian Sarbu v poutech. Repro: RomaniaTV.net

Rumunská policie dnes večer na 24 hodin zadržela mediálního podnikatele Adriana Sarbua, kterého viní z praní špinavých peněz a daňových úniků. Informovala o tom rumunská média, včetně Ziare.com a RomaniaTV.net.

„Veškerá obvinění jsou směšná,“ citovala rumunská média prohlášení Sarbua. Ten obvinění rovněž označil za „výmysl“. V úterý by měl soud rozhodnout o jeho dalším osudu. Sarbuův právník se nechal slyšet, že podnikatel byl o veškerých obviněních informován a že se zatím nebude vyjadřovat. „Nebudeme se vyjadřovat, zítra (v úterý) chce svědčit. Nemohu vám říci nic víc,“ dodal advokát.

Sarbu byl prezidentem mediální skupiny CME, která vlastní českou televizi Nova, slovenskou Markízu a stanice v dalších čtyřech evropských zemích. V CME končil s rokem 2013, pak chtěl v Česku provozovat restauraci, kvůli tomu se dokonce vydal do sněmovny za Andrejem Babišem. Nakonec se do toho pustil sám.

V Rumunsku Sarbu v mediálním byznysu zůstal, je generálním ředitelem agentury Mediafax, tamější největší soukromé zpravodajské agentury (Sarbu ji přivedl i do Česka, ale tady s ní neuspěl a nakonec ji rozpustil v Nově).

Tvrdí, že je vyšetřován kvůli tomu, že jeho agentura nepodpořila premiéra Victora Pontu, který loni v listopadu kandidoval na prezidenta. Pontovy spojence pak obvinil z toho, že chtějí jeho agenturu koupit. V posledních měsících čelilo podobným obviněním jako nyní Sarbu několik zaměstnanců Mediafaxu, uvedla agentura AP. Ponta v prezidentském klání prohrál s bývalým starostou Klausem Iohannisem.