V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

CBRE: kvůli nedostatku prostor rostou nájmy na pražských high streets

Na Pařížskou ulici v Praze, kde se koncentruje luxusní byznys, vstoupilo za poslední půlrok sedm značek. Konkrétně se jednalo o Céline, Brunello Cucinelli, Hogan, Philipp Plein, Valentino, Elisabetta Franchi a Furla. Pařížská ulice stále zůstává nejdražší ulicí v regionu střední a východní Evropy. Nájemné zde začíná na ceně 225 eur (kolem 5.700 Kč) za jeden metr čtvereční na měsíc. Údaje pocházejí od realitně-poradenské firmy CBRE.

„Pařížská ulice stále udává úroveň nejvyššího dosahovaného nájemného v Česku a je o ní pořád velký zájem. V posledním roce zde byla otevřena řada nových obchodů. Z realitního pohledu však k mnoha změnám nedošlo, dlouhodobí nájemci často jen změnili koncept ve své jednotce. Je to lokalita pro ty nejsilnější. Kromě mateřských společností velkých mezinárodních značek zde otevírají obchody jen silné lokální skupiny, které zastupují portfolio luxusních módních značek,“ popisuje situaci v segmentu Tomáš Beránek, head of high street retail a tenant representation v CBRE. Příkladem výměny nového konceptu je podle Beránka Pařížská 18, kde je nájemcem firma manželů Bakalových Luxury Brand Management a kde proběhla výměna značky Tory Burch za Valentino.

Další prémiovou lokalitou s vysokými nájmy, kde se v Česku kumuluje hlavně fashion retail, je ulice Na Příkopě, tam se měsíční nájemné pohybuje od 220 eur (kolem 5.600 Kč) za metr čtvereční.

Letos CBRE očekává podobně stabilní trend. Luxusní značky, které na českém trhu dosud působily mimo Pařížskou, se snaží dostat své pobočky právě tam. CBRE zároveň monitoruje zájem dalších, pro Česko nových značek, které by chtěly umístit prodejnu na této „výstavní třídě luxusu“. Konkrétní experti z CBRE nebyli, nicméně v případě Pařížské se má jednat hlavně o módu a šperky.

Zároveň předpokládají, že v následujících dvou letech poroste nejvyšší nájemné v těchto lokalitách zhruba o 2,5 %, prognóza se týká i ulic Pařížská a Na Příkopě. V případě trhů ve stejném regionu střední a východní Evropy se ceny nájmů na high streets pohybují v nižších hladinách. V Maďarsku začíná měsíční nájemné na 135 eurech (přes 3.400 Kč) za metr čtvereční, v Polsku na 100 eurech (přes 2.500 Kč). Slovensko tolik rozvinuté high streets nemá.

Nejatraktivnější high streets podle úrovně dosahovaného nájemného

lokalita eur za metr čtvereční za měsíc
New York 2.291
Londýn 1.436
Hong Kong 1.290
Paříž 990
Tokio 915
Sydney 823
Peking 740
Zurich 696
Singapore 601
Guangzhou 591

Zdroj: CBRE