Cenu Borovského má Houska, Křepelku Valášek

Tradiční dvě výroční ocenění si odnesli redaktoři Economie - z Hospodářek a z Aktuálně.cz.

Držitelé Novinářské ceny 2019

Držitelé Novinářské ceny 2019. Kliknutím zvětšíte

Cenu Karla Havlíčka Borovského obdržel Ondřej Houska z Hospodářských novin. Novinářskou křepelku pro žurnalisty do 33 let byl oceněn Lukáš Valášek z Aktuálně.cz. Houska byl oceněn za to, jak se v zahraniční rubrice dlouhodobě věnuje Evropské unii, české zahraniční politice, Německu a Itálii. U Valáška porotci vyzdvihli dokládání případů, jak se Čína nebo firmy na ni napojené snažily v Česku rozšiřovat sféru čínského vlivu.

Ondřej Houska

Ondřej Houska

Tradiční výroční ocenění Nadace Český literární fond se letos poprvé předávala společně s Novinářskou cenou. Tu organizuje Nadace Open Society Fund a jejímž generálním partnerem je Nadační fond nezávislé žurnalistiky. Slavnostní večer proběhl ve středu v prostoru Jatka 78 v pražských Holešovicích.

V Novinářské ceně byli v kategorii psané žurnalistiky oceněni za nejlepší rozhovor Renata Kalenská (Deník N), za nejlepší reportáž Jana Ustohalová (Deník N), za nejlepší komentář Daniel Anýž (Aktuálně.cz) a za nejlepší analyticko-investigativní příspěvek Jiří Štický (Reportér).

V kategorii audiovizuální žurnalistiky si cenu za nejlepší rozhovor, besedu nebo diskusi odnesl Martin Veselovský (DV TV), za nejlepší reportáž Lukáš Houdek (Český rozhlas) a za nejlepší analyticko-investigativní příspěvek Jiří Kubík, Nikola Zwrtková a Braňo Pažitka (Seznam Zprávy), ti za investigativní seriál Ve Stínu Slunečnice, který poukazoval na kvalitu rezidenčních služeb pro seniory v Česku.

V kategorie online žurnalistiky si pak cenu za inovativní online žurnalistiku odnesl tým Ondřej Suchan, Petr Šabata, Petr Kočí, Michael Zlatkovský, Jan Cibulka a Václav Hradecký (iRozhlas.cz) za projekt Rozděleni svobodou, za regionální žurnalistiku Jakub Čech (Tiscali.cz) za materiál Továrna na řidičáky: podvodné zkoušky a komisař nezákonně ve funkci a za žurnalistiku zaměřenou na řešení (solutions journalism) tým David Gaberle, Simona Fendrychová, Jiří Kropáček a Nikita Poljakov (Aktuálně.cz) za texty u sebevraždách mužů Nejsi sám.