V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Cenu Emmy získal i sitcom Chrise O’Dowda, Roye z IT Crowdu

Přehled oceněných na 41. mezinárodních televizních cenách

Producenti televizních pořadů z Austrálie, Brazílie, Francie, Německa, Jižní Koreje a Velké Británie se podělili o ceny za nejlepší světové pořady při udílení mezinárodních cen Emmy. Ocenění, o nichž již po jednačtyřicáté rozhodovali členové The International Academy of Television Arts & Sciences, byla předána 25. listopadu na slavnostním večeru v newyorském hotelu Hilton, za přítomností více než tisíce hostů. Celkem se rozdávalo deset sošek a dvě zvláštní ceny.

Brazilská filmová a televizní legenda Fernanda Montenegro (v roce 1998 nominována na Oscara za snímek Hlavní nádraží) má Emmy za nejlepší ženský herecký výkon za roli pětaosmdesátileté hrdinky, jež chce být aktivní i ve stáří a hledá nové výzvy jako tanec, v televizním filmu Doce de Mae (Roztomilá matka). Snímek vyrobila největší brazilská stanice TV Globo.

Fernanda Montenegro. Foto: Profimedia.cz

Fernanda Montenegro. Foto: Profimedia.cz

Emmy za nejlepší mužský herecký výkon obdržel čtyřiapadesátiletý herec Sean Bean za seriál Accused (Obvinění). V jedné epizodě cyklu, kterou vyrobila britská produkční společnost RSJ Film pro BBC, si zahrál plachého profesora literatury, který po večerech žije jako transvestita v nočních klubech. Každá epizoda Obviněných má jiného hrdinu – společné všem je jen to, že se s nimi diváci seznamují ve chvíli, kdy čekají na verdikt soudu. Mezinárodní Emmy byl tento cyklus oceněn v roce 2011 jako nejlepší televizní dramatika.

Sean Bean. Foto: Profimedia.cz

Sean Bean. Foto: Profimedia.cz

Letos se tímto oceněním může pyšnit francouzský seriál Les Revenants (Navrátilci), vytvořený podle stejnojmenného filmu. Odehrává se v malém horském městečku, kam se vrací část místních obyvatel, kteří dosud byli považováni za mrtvé. Nejsou starší ani o jeden den a navíc si nejsou vůbec vědomi, že jsou po smrti. Snímek z produkce Haut et Court TV/Canal + má osm padesátiminutových dílů.

V kategorii televizní film/minisérie byl oceněn snímek Andrease Prochasky Das Wunder von Kärnten (Zázrak v Korutanech), koprodukce ZDF a ORF, o lékaři Markusovi Höchstmannovi, který v roce 1998 vstoupil do dějin medicíny, když se mu podařilo zachránit čtyřletou dívku, jež strávila půl hodiny pod vodou, a lékaři u ní konstatovali klinickou smrt.

Další kategorií, v níž se udělují mezinárodní Emmy, je telenovela. Letos byla oceněna za Lado a lado (Bok po boku) brazilská TV Globo. Seriál vypráví příběh dvou žen - Laury a Isabely, pocházejících z odlišných společenských vrstev. Jedna je dcerou šlechtice a druhá je z rodiny někdejších otroků.

V kategorii komediálních televizních děl zvítězil Moone Boy, irský sitcom vytvořený a napsaný Chrisem O’Dowdem (hraje také jednu z hlavních rolí - tuzemští diváci ho znají díky roli Roye v sitcomu IT Crowd) pro britskou společnost Sky. Osudy dvanáctiletého Martina Moona, nejmladšího člena rodiny, která žije v malém městečku na venkově, jsou zasazeny do roku 1989. Martin má imaginárního dospělého přítele, který mu pomáhá zvládat život v poněkud chaotické rodině.

Chris O'Dowd. Foto: Profimedia.cz

Chris O’Dowd. Foto: Profimedia.cz

V oblasti uměleckých pořadů nedosáhla porota jednoznačného rozhodnutí a tak ocenila pořady dva – britský dokument Freddie Mercury: The Great Pretender, který se zabývá projekty, jimž se Freddie Mercury věnoval mimo své působení v kapele Queen, a jihokorejský Hello?! Orchestra (MBC) v němž houslista Richard Yongjae O’Neill řídí orchestr složený z 24 dětí, jejichž rodiče pocházejí z odlišných kulturních oblastí.

Mezinárodní Emmy za nejlepší dokument získal snímek 5 Broken Cameras, který vznikl v koprodukci francouzské veřejnoprávní televize a dalších tří společností. Základem dokumentu jsou záběry, které natočil palestinský farmář Emad Burnat, žijící na západním břehu Jordánu ve vesnici, obklopené izraelskými osadami. Burnat si zakoupil kameru v roce 2005 a původně chtěl jen točit narození a první léta života svého syna Gibreela. Ze záměru se nakonec vyvinul pokus zmapovat život celé vesnice – snímek je členěn do kapitol, z nichž každá je natočena jinou kamerou a končí jejím zničením.

Mezi pořady spadajícími do non-scripted entertainment zvítězila druhá řada australské reality Go Back To Where You Came From (australská SBS), v níž se šest bohatých Australanů vydává po stopách lidí, kteří uprchli ze svých domovů, aby se dostali nelegálně na pátý kontinent.

J. J. Abrams. Foto: Profimedia.cz

J. J. Abrams. Foto: Profimedia.cz

Producent J. J. Abrams dostal čestné ocenění za práci na televizních filmech a seriálech jako Ztraceni a Star Trek. Nyní bude produkovat a režírovat sedmý díl Hvězdných válek. Druhé čestné ocenění – za přínos mezinárodní televizní spolupráci - získala někdejší šéfka německé RTL, nyní spoluředitelka RTL Group Anke Schäferkordtová.