Ceny ADC se posouvají na září, McCann a DDB se nezúčastní

Do konce dubna sbírají ADC Czech Creative Awards přihlášky, vyhlášení proběhne po létě.

"Štěňátka a Louskáčci se netopí," apeluje kreativec Petr Vlasák z Comtechu

„Štěňátka a Louskáčci se netopí,“ apeluje kreativec Petr Vlasák z Comtechu

Do čtvrtka 30. dubna je možné posílat přihlášky do letošního ročníku ADC Czech Creative Awards. Výroční soutěž známá pod předchozím, tradičním názvem Louskáček se letos uskuteční, jen její vyhlášení proběhne na podzim. „Ceremoniál proběhne na konci září v módu, který nám umožní okolnosti,“ informoval David Suda jako předseda pořádajícího Art Directors Clubu ČR. Pořadatelé kvůli pandemii koronaviru posunuli uzávěrku přihlášek o měsíc, z konce března na konec dubna. Ceremoniál, který každoročně probíhal na jaře, nejdřív odsunuli na červen, teď definitivně na září.

Prohlášení předsedy Art Directors Clubu z 22. dubna 2020

Kreativita letos opět zvítězí

Drazí přátelé kreativity,

letošní rok nenechá kámen na kameni. Důkladně jsme v rámci ADC zvažovali, zda také skasat plachty a přečkat bouři v přístavišti. Nakonec jsme se ale jednohlasně shodli na tom, že ADC Czech Creative Awards 2020 proběhnou.

Zrušit je, nám přišlo, jako byste se z nějakého důvodu rozhodli neoslavit své narozeniny. Nemít radost z toho, kam jste se posunuli. Z toho, co se vám za poslední rok povedlo. Tohle si nezasloužíte. A nezaslouží si to ani kreativa, kterou naší soutěží oslavujeme. Vždyť to je ten nejpodstatnější talent, kterým disponujeme. Největší výhoda, na které staví naše tendrové prezentace, naše výsledná práce. Držet její důležitost při životě je hlavním posláním našeho klubu.

Díky všem, kteří již přihlášky zaslali. Již teď víme, že z hlediska zajímavosti a množství prací půjde o zajímavý ročník.

Díky všem, kteří ještě v posledním možném týdnu své práce přihlásí. Víme, jak je pro vás teď složité najít prostředky (jak časové, tak finanční) na vyslání vašich prací do tuzemské soutěže. Ale třeba vaše práce patří mezi skvělé projekty, které loňský rok přinesl. Nenechte je zapomenuté v žebříčcích katoven, adparád a vašich facebookových postů. Nezapomeňte, jak jste na ně byli pyšní a jak jim věřili. Dejte jim šanci získat ocenění, které si zaslouží.

Využijte poslední týden k vytvoření vašich přihlášek. Termín pro jejich uzavření již posunovat nebudeme. Zůstává tedy na konci dubna. Ceremoniál proběhne na konci září v módu, který nám umožní okolnosti. My věříme, že to bude již se vším všudy.

Těším se na výjimečný ročník ADC Czech Creative Awards 2020.

David Suda
předseda ADC Česká republika

Dvě agentury už informovaly, že jejich práce budou letos v soutěži chybět. „Vzhledem k současné situaci jsme se rozhodli tento rok nevstoupit do žádné kreativní soutěže, včetně místních cen ADC Awards,“ informuje agentura, která hodlá svůj rozpočet alokovat na své zaměstnance. „Nikdy nebudeme upřednostňovat slávu před našimi lidmi,“ prohlašuje DDB. Rovněž McCann, který loni patřil k nejoceňovanějším agenturám, šetří. „Letos se neúčastníme, a to z důvodu úspor, respektive krize,“ odpověděla Médiáři za McCann mluvčí Alice Reindlová.

Naopak většina loni oceněných na soutěž nezanevřela. „I letos se rozhodně zúčastníme. Věříme, že ‚Louskáček‘ má pro lokální trh velký význam. Je důležité oceňovat originální nápady a kvalitní zpracování a dávat najevo, že na nich v našem odvětví záleží. A to tahle soutěž dělala a dělá, covid necovid,“ sdělil za Ogilvy executive creative director Tomáš Belko.

„Přihlášky jsme odevzdali ještě v původním termínu a účastnit se budeme. Jak píše David Suda, kreativa si nezaslouží, abychom ji neoslavili,“ odepsala Barbora Hájková, client service director Scholz & Friends.

„Do ADC Awards jsme podali přihlášky ještě před vyhlášením všech karanténních opatření a stahovat je neplánujeme,“ ujišťuje Luboš Jahoda z Kaspenu.

„Štěňátka a Louskáčci se netopí. Právě proto nepotopíme ani toho letošního Louskáčka. Přihlásíme tolik prací, kolik nám finance v této homeofficové době dovolí. Oslavu kreativního talentu nezadusí ani vir,“ přidává se Comtech Can slovy svého kreativce Petra Vlasáka, který za osobní přínos oboru dostal v roce 2017 trofej Zlatý ohníček.

„Už jsme přihlásili dvě práce, přemýšlíme, že další ještě dodáme. Obecně budget jsme zkrouhli a samozřejmě položky na soutěže jdou jako první, ale prestiž byznysu je třeba udržet naživu a sdílet a srovnávat se s ostatními. Kreativce je třeba držet nad vodou a motivovat i v časech zlých,“ formuluje za agenturu VCCP talent & marketing communications manager Vedrana Ajdin.

Přihlášky slibuje i Petra Jankovičová za Triad: „Máme za sebou veľmi náročných pár týždňov. S kľúčovými klientami v rekordných timingoch prehodnocujeme stratégie, upravujeme kampane a celkovo je všetko extrémne rýchle a dynamické. Práce do ADC Awards prihlásiť plánujeme. Prihlášok bude asi trochu menej, než sme zvažovali ešte začiatkom marca. Hlavný dôvod je, že s ohľadom na množstvo práce na klientoch nemáme priestor pripraviť kvalitné podklady do súťaže pre všetky práce, tak ako by si zaslúžili. Doba je zložitá, ale myslíme si, že kreativitu treba o to viac podporovať a propagovať. Kreativita podľa nás dokáže pomôcť riešiť aj naozaj ťažké problémy (a tie asi ešte prídu). Zároveň si chceme aj v tomto náročnom období spraviť radosť ohliadnutím za úspešnými projektami minulého roka a poďakovať ľudom, ktorí ich maj na svedomí v Triade aj u klientov.“