Čerti a Kunderovi, to jsou hlavně emoce

Muselo to přijít. V Nedělní příloze internetu doporučujeme papírovou tiskovinu.

Čerti a Kunderovi, to jsou hlavně emoce

Čerti a Kunderovi, to jsou hlavně emoce

Jde samozřejmě o rozhovor s Věrou Kunderovou, který vyšel v listopadovém Hostu. Po přečtení jsme byli vyloženě emočně zhuntovaní. Její manžel, jistý Milan, se prý stal Čechem, takže ideální příležitost se začíst. Máme ale i další tipy. Třeba štiplavou kritiku oboru zvaného ekonomika.

Audio

Peklíčko (Brit Jensen, Český rozhlas Vltava)

Čerti už jsou pryč, teď je čas na jejich reflexi. Dokumentaristka Brit Jensen se první zimu po přestěhování na Moravu setkává s mikulášskou tradicí a natočila o téhle zkušenosti pořad. Doporučit ho musím ze dvou důvodů. Jednak za něj v říjnu dostala v soutěži Audioreport 2019 první místo. Především je to ale dílko, které se od Jensen dá čekat: nikoliv prvoplánové ohmatání tématu, které se zároveň umí napojit na hluboké existenciální otázky. Mňam.

Ideálně bychom vám doporučili dokument spustit na novém portálu veřejnoprávního rádia Můj rozhlas, tam se nám ho nepodařilo najít. Tak snad je to nešťastná výjimka.

Emotions (Hanna Rosin a Alix Spiegel, Invisibilia)

Podcast Invisibilia si vás nejprve omotá kolem prstu příběhem. Na dálnici se srazí truck s autem, ve kterém zemře malá holčička – a k soudu se ale dostane žaloba na rodiče zesnulé. Způsobili mu prý šoférovi druhého vozidla trauma. Tím se otevírá pole pro ještě kontroverznější část. Psycholožka Lisa Feldman Barrett v ní předestírá svou teorii o původu emocí a její výzkum má zásadní implikace pro přemýšlení o svobodné volbě člověka, trigger warnings i představu, jak posoudit řidičovo trauma.

The Best Music of the 2010s (Pitchfork)

Hudební web Pitchfork poctivě rekapituluje končící dekádu. Vedle obligátního žebříku shrnuje trendy ve víc než desítce samostatných článků. Třeba o tom, jak hudbu změnil Twitter.

Text

Člověk visící ve vzduchu. S Věrou Kunderovou o návratech do míst, kde není doma (Miroslav Balaštík, Host)

Milan Kundera je po 40 letech Čechem. Jeho mediální mlčení ale samozřejmě pokračuje. Velmi ovšem doporučujeme pozoruhodný rozhovor s jeho manželkou Věrou, který vyšel v listopadovém Hostu. Ten otiskl jednak rozhovor Marie Vodičkové z roku 1991, jednak zbrusu nové interview šéfredaktora Balaštíka. I když rozhovor protekl v různě přeházených verzích mnoha médii, v literárním měsíčníku přece jen voní nejlépe, takže bez odkazu.

Mimochodem předplatné Hosta (podle některých nejkrásnější tiskoviny u nás) je dobrý tip na vánoční dárek!

Dobrodružství fotovoltaiky. Proč se ze solární naděje stala zatracovaná cesta české energetiky? (Boček, Cibulka, Kočí, Sedláček, iRozhlas.cz)

Čtyři chytří mužové dali hlavy dohromady, abychom si my všichni ostatní mohli udělat pořádek v našich předsudcích o fotovoltaice. Jiná redakce takové mamuty asi nedokáže zaplatit, nevím, ale v obdobných tématech je iRozhlas nejdál. Ale to ví každý, že.

Against Economics (David Graeber, The New York Review of Books)

I k laikovi se dostanou střípky názorů, podle níž má ekonomie problémy. Nepředpověděla krizi, přeceňovala racionalitu lidí – a mnoho dalšího. Přešlapy tohoto oboru by přitom měly zajímat i ty, kteří se nemuseli drtit mikro, makro a Phillipsovu křivku. Ekonomie totiž určuje situaci nás všech. Pro srozumitelný úvod do kritiky oboru se vyplatí sáhnout právě po článku Davida Graebera (a pak pokračovat k některé z jeho knížek).

Cooking with Bohumil Hrabal (Valerie Stivers, The Paris Review)

Snad to tak mají i jiné malé národy, ale když něco o Česku či Češích napíší zahraniční média, je tomu věnována zvláštní pozornost. Ostatně i Andrej Babiš se čertí víc, když o něm nehezky píšou Timesy. Tento článek kontroverzní není, naopak se hodí k pivu. Valerie Stivers má krásný seriál, ve kterém vaří podle knih a charakterů velkých romanopisců. Došlo i na Bohumila Hrabala, a protože jsem Čech, kliknul jsem. Doporučuju ale mrknout, jestli v sérii nenajdete i svého oblíbeného autora.

Jakub Jetmar & Ondřej Sliš

George

Nedělní přílohu internetu podporuje digitální bankovnictví George