V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Češi mají rostoucí zájem o britské produkty

Za loňský rok 2015 bylo do Česka dovezeno o 5 % více potravin z Velké Británie než v roce 2014, hodnotově se jedná o 3,7 miliardy Kč. Na dovozu se projevil zájem o britské nápoje, jako jsou cidery nebo piva vzrůstem o 28 % proti roku 2014. Spočítala to Britská obchodní komora, která v rámci podpory ještě většího odbytu anglických potravin uspořádala 22. března v Praze na své ambasádě setkání producentů britské gastronomie s českými zástupci řetězců, restaurací a hotelů.

Největší oblibě se těší zejména britské alkoholické nápoje

Největší oblibě se těší zejména britské alkoholické nápoje

Na programu byla i ochutnávka produktů, které by se na českém trhu mohly brzy objevit. Jde o konkrétně o biognocchi Bionita, sušené plody Cranberry Wholesale, Pollen Cider, frozen yogurt Lick Yogurt, pudinky Pots & Co, kokosové výrobky Cocofina, Beanies Coffee, Fort Glen Whisky, Old Dairy Brewery, limonády Vimto, džusy Coldpress, Hecks Farmhouse Cider, West Berkshire Brewery, Wild Weather Ales, zázvorové limonády Gran Stead’s Ginger, Kold Coctails nebo zdravá výživa Savvy Foods. 

To, že Češi začali hojně pít cider, Ale a Stout, ještě neznamená, že jsou na větvi z vánočního pudinku nebo jiných nepoživatelných britských specialit. Obávám se, že nebýt potravinové sekce Marks & Spencer, naše vyhlídky ochutnat cokoli britského kromě alkoholu všeho druhu by nebyly valné. Ani se nedomnívám, že bychom bez dobrot ze starého kontinentu nedokázali žít. (To bez britského alkoholu by to bylo horší!)
Jana Kubištová (Budvar)

Širší nabídka je samozřejmě dobrá, aby to ale nedopadlo jako s vlajkovou lodí luxusních potravin od Julia Meinla.
Monika Hrubalová