Česká centra slaví 100 let republiky virtuální realitou, připomíná vědce a vynálezce

Česká centra spouští výstavu využívající augmentovanou realitu. K tomu jí slouží černobílé obrazce na stěnách

Česká centra spouští výstavu využívající rozšířenou realitu. K tomu jí slouží černobílé obrazce na stěnách

V rámci oslav 100 let České republiky přináší Česká centra výstavu Czech Innovation Expo, která představuje nejvýznamnější české vynálezce, vědce a inovátory uplynulého století s pomocí virtuální reality. Výstavu navrhli a pro Česká centra vytvořili Jan Drozda, Vítek Škop, Adam Uchytil, Mikuláš Křen a společnost VR Musashi. Tato expozice bude minimálně po dobu jednoho roku cestovat po Českých centrech světových metropolí.

Expozice využívá černobílé abstraktní linky a tvary na stěnách galerie, které slouží tak trochu jako QR kódy. Ve chvíli kdy na ně kamera tabletu nebo chytrého telefonu zamíří, program spustí na displeji animaci, která tyto obrazce doplní o jejich skrytou digitální část. Divákovi se takto například rozhýbe technické schéma přístroje na výrobu měkkých kontaktních čoček českého vynálezce Otty Wichterleho. „Chtěli jsme technologii rozšířené reality použít jinak než kdokoliv před námi. Věříme, že právě doplňováním již existujícího tvaru na stěně pomocí auqmentované/rozšířené reality, jsme první, kdo tímto způsobem tuto technologii využil,“ vysvětluje designér Vítek Škop. 

Při vstupu do galerie návštěvník dostává do ruky tablet, nebo si může zdarma potřebnou aplikaci sám stáhnout z Apple či Google Play obchodu. V rámci edukativního zážitku se pod každou AR animací nachází tlačítko „more info“, jež zvídavému divákovi umožní plynulý přechod na internetovou stránku projektu s detailnějšími informacemi o příslušném autorovi a jeho objevu. Výstava si klade za cíl přilákat návštěvníky všech věkových skupin, přičemž jim jednoduchou a hravou formou vysvětlit princip fungování prezentovaných vynálezů a objevů. „Věříme, že přes displej chytrého zařízení můžeme oslovit od nejstarších po ty nejmladší diváky, kteří s těmito chytrými zařízeními vyrůstají. Návštěvník v prostoru interaktivně a s podníceným zájmem objevuje informace skryté za ornamentními linkami a značkami nejen na stěnách, ale i na exportních bednách. Ztrácí tak zábrany a noří se do vzrušujícího objevování. Neodchází, dokud si výstavu neprohlédne do posledního vynálezce,“ říká umělecký ředitel Czech Innovation Expo Jan Drozda.

Součástí výstavy jsou také dřevěné bendy, na nichž si návštěvník může prohlédnout augmentované 3D objekty, jež bedny jakoby převážejí. „Dřevěné bedny na výstavě nejsou jen náhodným estetickým prvkem. Slouží nám jako symbol pro český export. Chceme tak ukázat, že Česká republika je velkým vývozcem nápadů, inovací a kreativních lidí,“ doplňuje další z výtvarníků Adam Uchytil. V expozici nechybí také stanice s virtuální realitou od studia VR Musashi. Czech Innovation Expo bude k vidění od 6. do 28. listopadu v galerii Českých center v Rytířské 
ulici. Poté poputuje do dalších evropských měst, ve kterých Česká centra sídlí.

Kromě obrazců na stěnách jsou součástí výstavy také dřevěné bedny symbolizující český export

Kromě obrazců na stěnách jsou součástí výstavy také dřevěné bedny symbolizující český export

Při vstupu do galerie dostane každý návštěvník tablet, na kterém si může zobrazit třeba schémata českých vynálezů

Při vstupu do galerie dostane každý návštěvník tablet, na kterém si může zobrazit třeba schémata českých vynálezů

U krabic se mohou návštěvníci podívat na 3D modely vynálezů, které v sobě "ukrývají"

U krabic se mohou návštěvníci podívat na 3D modely vynálezů, které v sobě „ukrývají“

V rámci stanic virtuální reality od VR Musashi se návštěvníci setkají a popovídají si se slavnými českými vynálezci

V rámci stanic virtuální reality od VR Musashi se návštěvníci setkají a popovídají si se slavnými českými vynálezci