Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Česká televize do konce listopadu vypne všechny své analogové vysílače

Analogová televize v Česku skončí až 30. června 2012, Nova a Prima ještě nevypínají.

  • ČTK
  • 24. 10. 2011 17:56

Česká televize vypne v pondělí 31. října sedm analogových vysílačů velkého a 71 analogových vysílačů malého výkonu. Na konci listopadu pak vypne i zbývající analogové pozemní vysílače. Diváci si pak budou moci její vysílání naladit pouze digitálně.

Z velkých vysílačů koncem října ČT ukončí své analogové vysílání v Jeseníku, Novém Jičíně, Olomouci, Ostravě, Třinci, Valašských Kloboukách a Valašském Meziříčí.

Listopadová vlna vypínání analogových vysílačů České televize se týká již jen oblastí kolem Zlína a Jeseníku. Ve středu 30. listopadu tak budou vypnuty analogové vysílače velkého výkonu ve Zlíně a Vsetíně.

Jejich vysílání bude označené obvyklými grafickými prvky, piktogramem v podobě čtyř čtverečků vpravo dole na obrazovce a průběžně se zobrazující textovou lištou se základními informacemi o vypnutí. Podle toho diváci poznají, že přijímají signál, jehož vypnutí se blíží.

Ke konci listopadu Česká televize vypne také veškeré zbývající analogové vysílače malého výkonu, takzvané dokrývače. Piktogramem a textovou lištou budou před vypnutím označené signály 13 analogových dokrývačů, ostatních 18 bude z technických důvodů bez označení těmito grafickými prvky.

Nova a Prima pojedou analogově dál

Přes vypnutí analogového vysílání ČT však analog v České republice na konci listopadu zcela neskončí. I nadále bude podle sdělení Českého telekomunikačního úřadu možné přijímat v této podobě Novu a Primu, ovšem pouze na Jesenicku a Zlínsku.

„Přesné termíny ukončení analogového vysílání programů Nova a Prima nejsou ČTÚ známy,“ sdělila ČTK Jana Artěmenková z ČTÚ. Nejzazším termínem pro ukončení analogového vysílání v těchto oblastech zůstává 30. červen 2012.

Přechod z analogového na digitální vysílání v Česku začal v roce 2005. Digitální zemské vysílání lze přijímat pomocí set-top-boxu nebo digitálního televizoru s DVB-T tunerem.

Nezbytná je také nepoškozená, správně nasměrovaná pevná venkovní anténa, pokojová dostačuje jen ve výjimečných případech. U převážné většiny systémů společných televizních antén v bytových domech je nutná po digitalizaci vysílání odborná úprava.

Česká televize kvůli dohodám ohledně digitalizace v pátek 21. října o půlnoci ukončila vysílání reklamy na stanicích ČT1 a ČT24.