Česká televize na Vánoce uvede čtyři nové pohádky

Chystají se filmy O vánoční hvězdě, Hodinářův učeň, O léčivé vodě a Loupežnická balada.

V pohádce O vánoční hvězdě hrají Tereza Ramba a Vojtěch Kotek. Foto: ČT

V pohádce O vánoční hvězdě hrají Tereza Ramba a Vojtěch Kotek. Foto: ČT

Česká televize letos o Vánocích uvede čtyři nové pohádky. Vedle štědrovečerní pohádky Karla Janáka O vánoční hvězdě to bude výpravný film režisérky Jitky Rudolfové Hodinářův učeň, který ČT dá na první svátek vánoční. Na druhý svátek vánoční přijde koprodukční česko-slovenská pohádka Jána Sebechlebského O léčivé vodě. Tradicí ČT je i pohádka ve znakovém jazyce. V Loupežnické baladě se v hereckých rolích představí neslyšící herci, chybět nebudou skryté titulky a dabing. Vánoční program představila ČT na internetové tiskové konferenci.

„V této nelehké a nejisté době, v níž se nacházíme, a která pravděpodobně ještě nějakou dobu potrvá, se snažíme především pomáhat. Dětem, které nemohou do škol, rodičům, kteří se o ně doma starají i seniorům, jež často musejí omezit kontakt s rodinou. A stejně jako letos na Vánoce prostřednictvím tradičních Adventních koncertů pomůžeme potřebným, tak znovu přineseme našim divákům i tolik očekávané nové vánoční pohádky,“ uvedl generální ředitel ČT Petr Dvořák.

Příběh O vánoční hvězdě režíroval Karel Janák, stejně jako loňskou štědrovečerní pohádku Princezna a půl království. „V té nové pohádce je mnohem více kouzel, lásky a takových věcí. Je použitá nová věc, že na místo pekla, čarodějnic a takových těch známých motivů používáme svět hvězd,“ řekl ČTK režisér Janák. 

Na Boží hod vánoční 25. prosince půjde rodinný snímek Hodinářův učeň. „Žánr pohádky je nesmrtelný, ale nikoliv bezedný, a proto se jisté motivy a schémata chtě nechtě opakují a vzájemně se sobě podobají. Vymyslet, napsat a realizovat originální příběh je kumšt. Pohádka Jitky Rudolfové je v mnoha ohledech atypická a originální, a to je, pevně doufám, dobré znamení,“ řekl představitel hamižného hodináře Viktor Preiss.

Hodinářův učeň

Hodinářův učeň. Foto: ČT

Linda Rybová v pohádce O léčivé vodě. Foto: ČT

Linda Rybová v pohádce O léčivé vodě je v roli Paní vod a pramenů. Foto: ČT

Dětská stanice ČT Déčko nabídne příběhy se sváteční tematikou a na jejím webu bude 1. prosince spuštěn interaktivní Adventní kalendář. ČT Art připomene 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena. Diváci se i mohou těšit na záznamy koncertů klasické i popové hudby. Stanice ČT3 rozšíří své vysílání do 22.00.

Kromě pohádek a Adventního kalendáře jsou tradicí spojenou s ČT Adventní koncerty. Veřejná sbírka opět podpoří čtyři neziskové organizace, letos pod patronací Jakuba Bažanta, Jitky Čvančarové, Václava Hudečka a Leony Machálkové. Od svého vzniku pomohly Adventní koncerty 120 neziskovým organizacím, kterým rozdělily přes 217 milionů Kč.