Česká televize spouští výukový videoweb ČT Edu

Projekt, který v roce 2017 slíbil ředitel Dvořák, nabízí tisícovky vzdělávacích videí zdarma.

Ukázka z webu ČT Edu

Ukázka z webu ČT Edu

Veřejnoprávní televize realizuje projekt, který ve svém vítězném kandidátském projektu před třemi lety slíbil její generální ředitel Petr Dvořák. Jde o vzdělávací portál ČT Edu. Ten ode dneška nabízí přes 3.000 krátkých vzdělávacích videí určených pro děti předškolního věku i žáky základních a středních škol. Videa pokrývají přes dvacítku předmětů od biologie po zeměpis a jsou členěna podle stupňů vzdělávání i konkrétních témat. Videa jsou vybírána zkušenými učiteli a speciálně v době, kdy žáci nechodí do školy, tak může novinka pomoci rodičům s domácí přípravou dětí i učitelům se vzděláváním na dálku. Portál je přístupný všem zadarmo a bez registrace.

„Projekt jsme původně připravovali pro učitele, aby na jednom místě našli videa pro doplnění svého výkladu. V této mimořádné situaci, kdy učitelé a žáci čelí náročné výuce na dálku, jsme se ale rozhodli, že jej otevřeme nejen učitelům, ale i rodičům a dětem. A to v co nejkratším možném čase, přestože jsme původně měli projekt ještě několik měsíců vyvíjet. V posledních dnech jsme vlastně nonstop pracovali na tom, abychom první verzi nabídli už v dubnu,“ říká ředitel Dvořák.

„Video samozřejmě nemůže nahradit výuku, ale tím, že je názorné, nese emoci, humor nebo příběh, stává se užitečným a zábavným doplňkem v procesu vzdělávání. Toho budou moci nyní využít nejen učitelé, ale i rodiče, kteří se během uzavření škol učí doma se svými dětmi daleko intenzivněji,“ je přesvědčena vedoucí projektu Alžběta Plívová, jinak též vedoucí komunikace a vnějších vztahů ČT.

„Videa pro ČT Edu jsme vybírali s téměř padesátkou zkušených učitelů a odborníků. V návaznosti na rámcové vzdělávací programy i učitelskou praxi jsme je pak zpracovávali tak, aby bylo snadné se v nich orientovat. Nyní tak portál nabízí videa pro víc než dvacet předmětů či oblastí a pro asi dvě stovky různých témat. Je to startovní stav a naším plánem je portál do budoucna rozšiřovat nejen o nová videa, nové předměty, jako je třeba matematika, ale i jiné formáty, například pracovní listy.“

Videa mají často stopáž jen několik minut. Krátké formáty odpovídají prvotnímu účelu webu, tedy možnosti zapojit video do práce ve škole, a vycházejí také vstříc zejména mladším žákům, kteří po kratší dobu líp udrží plnou pozornost. U každého videa mají ale uživatelé i možnost přehrát si pořad celý.