Česká televize ukázala nové Události, mají být „jasné a spolehlivé“

Zleva designér Alan Záruba, šéf ČT Petr Dvořák, ředitel zpráv Zdeněk Šámal, šéfredaktor Petr Mrzena. Foto: ČT

Zleva designér Alan Záruba, šéf ČT Petr Dvořák, ředitel zpráv Zdeněk Šámal, šéfredaktor Petr Mrzena. Foto: ČT

Česká televize dnes za účasti generálního ředitele Petra Dvořáka, ředitele zpravodajství Zdeňka Šámala a šéfredaktora Petra Mrzeny představila novou podobu Událostí, kterou nasadí od neděle 1. dubna. „Jasné a spolehlivé Události“ zní slogan, který je má provázet, změní se grafika. Podle ČT jde o „největší komplexní změnu od roku 1998“.

Nové studio Událostí České televize

Nové studio Událostí České televize

Relaci budou uvádět ne klasicky koncipované dvojice, ale hlavní moderátor plus tzv. moderátor-reportér doplňující hlavní sdělení drobnějšími promluvami a vstupy. Kontinuitu mají představovat Jolana Voldánová a Marcela Augustová, změnu pak Aneta Savarová a Jakub Železný, který přichází z Událostí, komentářů.

Změnou Událostí si tak generální ředitel Dvořák plní jeden z hlavních bodů svého kandidátského projektu z loňského podzimu. Tehdy prohlásil, že hlavní zprávy veřejnoprávní televize by měly být aspoň druhé nejsledovanější na trhu, za Novou, naopak před Primou, která Události dosud posledních pár let překonávala.

Sledovanost večerních zpráv 2008-2011

Pracovníci zpravodajství jsou k vítězství nad zprávami Primy motivováni, byť vedení oficiálně mluví o tom, že sledovanost není hlavním kritériem úspěchu nové podoby relace. „Mně zajímá křivka, když je rostoucí nebo neklesá, je to v pořádku,“ řekl dnes Médiáři ředitel Dvořák k cílům sledovanosti. Ideální pro Události je podle něj „vykrýt třetinu trhu“, totiž mít podíl na sledovanosti (share) kolem 33 %.

Jak budou nové Události vypadat

Pořad bude delší, ve všední dny se rozšíří na 48 minut a o víkendech na 45 minut. Dvojici moderátorů nahradí jeden hlavní a jeden reportér, změní se logo. Pořad se bude vysílat ve vysokém rozlišení. Nejvíce prostoru dostane vždy hlavní zpráva dne, uvedli zástupci ČT na dnešní tiskové konferenci.

„Nové Události se změní v rovině formální a obsahové. Relace bude nezaměnitelná s ostatními zpravodajskými relacemi na jiných televizích,“ řekl ředitel zpravodajství Šámal. Moderátor ve studiu bude mít během živého vysílání k dispozici interaktivní virtuální prvky a dotykové plazmové obrazovky. Bude se tak v mnohem větší míře podílet na konečné podobě Událostí, které se budou nadále vysílat na programech ČT1 a ČT24.

„Jedním z požadavků na změnu bylo i to, že se musí více vycházet ze zpravodajství veřejné služby,“ řekl šéfredaktor zpravodajství Mrzena. „Reportéři musí mluvit pomaleji, a tím také srozumitelněji,“ dodal. „Úloha moderátora-reportéra bude i v tom, že může být ve speciálních situacích poslán do terénu,“ sdělil Mrzena. „Jednou z ambicí je události nejen zaznamenávat, ale také je samostatně vyhledávat,“ dodal.

V týmu pro Události bude 34 redaktorů a reportérů. „Provedli jsme strukturální a organizační změny, přerozdělili jsme práci i kompetence. Proto jsme i navzdory delší stopáži a větším nárokům, které nové Události na celý tým kladou, nemuseli personálně posilovat,“ řekl Šámal.

Kromě loga Událostí se změní i písmo pořadu, dostane jednotný typografický styl. „Remasterovali jsme i hudební motiv relace,“ řekl artdirector ČT24 a ČT4 Alan Záruba. Události nově používají písmo Embarcadero. „Když jsme přežili ÖMV u Otázek Václava Moravce, věřím, že přežijem U-Bahn u Událostí,“ glosoval podobnost grafiky zpráv s vizuálním stylem berlínského metra designér Alan Záruba, na pátečním setkání s novináři.

První proměněné Události bude 1. dubna uvádět Marcela Augustová a moderátorem-reportérem bude Jakub Železný. Moderování nové podoby sportovní relace Branky, body, vteřiny zahájí Barbora Černošková.

Sdílejte