Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Česká televize vypnula své poslední analogové vysílače, pět minut po dvanácté

Středa 30. listopadu 2011 ve 12.05 byl moment, kdy veřejnoprávní Česká televize definitivně vypnula své poslední dva velké analogové vysílače, v oblasti Zlínska. Tím pro veřejnoprávní televizi skončil několikaletý proces přechodu z analogového na digitální šíření signálu.

Analogově vysílala Československá televize od května 1953.

Konec analogového vysílání ČT. Repro: twitterový kanál České televize

Konec analogového vysílání na obrazovce České televize. Repro: twitterový kanál ČT @czechtv

„Proces byl dobře naplánován a tahounem byla Česká televize,“ prohlásil dnes na tiskové konferenci v sídle ČT její generální ředitel Petr Dvořák. Veřejnoprávní vysílatel podle něj pomohl tím, že zprvu uvolnil analogové kmitočty ČT2, aby mohly vznikat první digitálně sítě s větším počtem programů, a také tím, že celý proces včetně kampaně financoval z příjmů z odvysílané reklamy.

„Přeladění kanálů v Praze bylo absolutně nejhorším momentem celé digitalizace,“ podotkl vedoucí projektu digitalizace ČT Pavel Hanuš.

Dvořák neopomněl ocenit přínos svého předchůdce Jiřího Janečka k procesu digitalizace. Janeček k němu přispěl z pozice šéfa ČT, kterým byl od léta 2003 do léta 2011, Dvořák zhruba v téže době šéfoval největší komerční televizi Nova.

Divákům televizní digitalizace přiblížila jiné způsoby příjmů televize.

Na počátku byla naprosto dominantní analogová pozemní platforma, s téměř 80 %. Pozemní digitální sítě dnes může naladit 99,6 % obyvatel republiky, ve skutečnosti však průzkumy ukazují, že jej využívá zhruba 55 % lidí.

Kabelové rozvody společně s IPTV v průběhu procesu digitalizace mírně snížily svůj podíl mezi platformami, ale stále mají podíl víc než 20 %. Nejvíc z platforem posílil satelit, ze zhruba 13 % na téměř 30 %.