České doménové sdružení zablokovalo osm webů kvůli dezinformacím

Mimořádný krok je podle výkonného ředitele CZ.NIC Ondřeje Filipa reakcí na vojenský útok Ruska proti svrchované Ukrajině a na dezinformační kampaň, která ho provázela a provází.

Tuzemské internetové sdružení CZ.NIC po konzultacích s bezpečnostními složkami státu a na základě doporučení vlády zablokovalo celkem osm webů, které označuje jako dezinformační, konkrétně jde o Aeronet.cz, Protiproud.cz, Ceskobezcenzury.cz, Voxpopuliblog.cz, Prvnizpravy.cz, Czechfreepress.cz, Exanpro.czSkrytapravda.cz.

Stránky v souvislosti s invazí Ruska na Ukrajinu ohrožovaly českou národní bezpečnost, oznámilo v tiskové zprávě sdružení, které je provozovatelem registru domén s českou národní koncovkou .cz. Tento mimořádný krok je podle výkonného ředitele sdružení Ondřeje Filipa reakcí na vojenský útok ruské armády proti svrchované Ukrajině a dezinformační kampaň, která ho provázela a stále provází.

Provozovatel webu Protiproud.cz Petr Hájek, bývalý mluvčí prezidenta Václava Klause, agentuře ČTK řekl, že v totalitách je to vždycky stejné. „Nakonec dojde na každého. I na vás, pokud to tak necháte být,“ dodal.

Představitelé vlády odmítli záležitost komentovat. „Jsme v dezinformační válce, ale nebudu prozrazovat strategii, kterou jdeme,“ odpověděl na tiskové konferenci po mimořádném zasedání vlády premiér Petr Fiala (ODS) na obecný dotaz k opatřením proti dezinformacím. Vláda podle něj ale dělá řadu souběžných kroků, jak se bránit vůči různým typům útoků a jak se bránit dezinformační kampani. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) aktuální kroky neodpovídají materiálu, který vláda projednávala. Blíž se odmítl vyjádřit s odvoláním na účinnost opatření v boji proti dezinformacím.

„Agrese Ruské federace vůči Ukrajině dlouhodobě doprovází dezinformační kampaň v řadě internetových médií, která využívají českou národní doménu. Protože se tyto informace cíleně nezakládají na pravdě a prokazatelně podněcují k šíření vykonstruovaných fám, sdělení a nestability ve společnosti, rozhodli jsme se po konzultacích s nejvyššími představiteli státu tato výrazná dezinformační internetová média zablokovat,“ uvedl Filip.

Z technických principů fungování protokolu DNS může podle zástupců CZ.NIC nějaký čas trvat, než budou weby v jednotlivých sítích nedostupné.

Podle internetového odborníka a publicisty Daniela Dočekala je zablokování webů správný krok. „Výrazně se podílejí na šíření dezinformací, lží a slouží jako nástroj agresora. Z dlouhodobého hlediska (a systémového řešení) je to diskutabilní a s otazníky. Nic jim pochopitelně nabrání si pořídit doménu někde jinde a provozovat to na nové doméně. Své posluchače a čtenáře si, bohužel, opět najdou,“ podotkl. Dezinformační weby jsou dlouhodobě financované z reklamy, a proto to podle Dočekala měly už dávno řešit Google, Seznam, inzertní sítě a nespočet inzerentů, kteří je roky financují: „Pokud by došlo k odříznutí od příjmů, nemohly by fungovat v takovém měřítku, jako tomu bylo dosud.“

Prohlášení Petra Hájka k bezprecedentnímu útoku státu na ústavní svobody

Tak nám vypnuli Protiproud.cz (stejně jako 7 dalších webů). Kdo? No ONI. Vlastně ani nevíme kdo přesně. Jedna soukromá firma spravující nicu cz. Učinila tak ve spolupráci s vládou a ministerstvem vnitra. Jsme prý „dezinformační“ a představujeme „ohrožení bezpečnosti státu“. Ani nám to neoznámili. Prostě nás vypnuli. 

Protiproud je na mediálním trhu již devět roků. Nejde o zpravodajský web, což už předem vylučuje, že by byl „dezinformační“ (jakkoli je tato gumová nálepka nesmyslná sama o sobě). Protiproud není anonymní. Je to názorový „kontrarevoluční magazín Petra Hájka“, jak zní jeho podtitul. Přináší názory na dění ze všech oblastí života. A jak již jeho název říká, snaží se korigovat jednostrannou propagandu hlavního mediálního proudu. Jde o soukromý podnik. Není napojen (finančně ani jinak) na žádnou další strukturu v ČR či ze zahraničí – což autorům umožňuje svobodně šířit názory – tak, jak to zaručuje Ústava ČR. I názory vládnoucí moci nepohodlné. Je ovšem také ekonomickým subjektem. Jsme prostě firma. Někdo nám tady zavřel firmu. Jako by zavřeli krejčovství za to, že nešije uniformy podle jediného povoleného střihu. 

Budeme se tomuto svévolnému aktu samozřejmě všemi prostředky bránit. Jde o krok jednoznačně protiprávní, protiústavní – což si sami cenzoři uvědomují. Proto ministr vnitra Rakušan už hlásí, že bude podobné „vyvlastnění“ potřeba „legislativně ošetřit“ (výhrůžka dalším, pokud nebudou „držet ústa a krok“). V právním státě zpětná účinnost zákona však není možná. Jenže my už dlouho nežijeme v právním státě. To není „komunistická“ Čína nebo nenáviděné „totalitní“ Rusko. To je „svobodná a demokratická Česká republika“ vzor 2022. 

Vyzýváme všechny novináře, politické subjekty i jednotlivce, kterým záleží na zachování občanských svobod – svobody slova projevu na místě prvním – aby proti této totalitní brutalitě protestovali. Nebo brzy nebude, kdo by bránil je, až na ně (či pro ně) přijdou. Pokládáme za příznačné a symbolické, že se tak stalo právě 25. února – v den výročí protidemokratického puče v roce 1948. 

Uděláme vše pro to, abychom se do mediálního prostoru co nejdříve vrátili.

Petr Hájek, šéfredaktor Protiproudu

25. února 2022 

Petr Hájek je spisovatel, publicista
Autor desítky knih literatury faktu i beletrie
Zakladatel a první šéfredaktor časopisu Reflex
V době prezidentství Václava Klause ředitel Tiskového odboru a mluvčí prezidenta, v druhém období i vicekancléř Kanceláře prezidenta republiky
Zakladatel, vydavatel a již devět let šéfredaktor internetového magazínu Protiproud
Zakladatel vydavatel a šéfredaktor společenského časopisu My

Titulek i úvod zprávy jsme zpřesnili

Sdílejte