V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

České obchodní domy Ikea utržily meziročně o 4,8 % více

„V Čechách očekáváme skvělé hospodářské výsledky, odhadujeme nárůst tržeb o devět procent oproti loňskému roku,“ uvedl Marek Feltl, generální ředitel Ikea pro Českou republiku, Maďarsko a Slovensko. Finanční výsledky pro Českou republiku zveřejní švédský gigant začátkem listopadu. Už nyní je ale zřejmé, že tržby obchodních domů Ikea ve světě, včetně těch v Čechách, narostly ve finančním období 2015/2016 o 4,8 %. 

Globální tržby Ikea Group vyšplhaly do výše 34,2 miliardy eur. Pokud zohledňujeme změny kurzů, narostly tak tržby oproti minulému období o 7,9 %.  Nejrychleji roste Ikea v Číně, a to už dlouhodobě. Hned za Čínou následuje Austrálie, Kanada a Polsko. Největší trh pro Ikeu zaujímá Německo, hned za ním jsou Spojené státy. V tomto roce budou také otevřeny první obchodní domy společnosti v Indii a Srbsku. Celou výroční zprávu zveřejní Ikea v prosinci 2016. 

Ambice Ikei jsou podle slov „stát se světovou jedničkou v prodeji bytového zařízení“, a to prostřednictvím větší dostupnosti digitálního i fyzického prodeje. Jako důkaz toho fyzického uvádí společnost, že otevřela 19 nových výdejen zboží. V digitální oblasti se pokrok projevuje zářijovým spuštěním komplexního e-shopu. Služba „Klikni a vyzvedni“ fungovala již od června 2016, nicméně bez možnosti dopravy na místo určení. Avšak i relativně nový komplexní e-shop v rámci Čech je podle slov zástupců Ikei jen lokálním řešením, globální systém vlastních skladů a dopravců přijde až na přelomu let 2018/2019.