České rádio Ukrajina se rozšiřuje do digitálních sítí a má novou šéfku

Dva měsíce po svém startu vstupuje stanice do sítí DAB+. Nově ji vede Ljudmila Wannek.

Rádio Ukrajina

Studio nového Rádia Ukrajina

Rádio Ukrajina z portfolia mediální skupiny Media Bohemia po necelých dvou měsících fungování rozšiřuje své pokrytí a vysílá nově také v DAB+. Příslušnou licenci pro distribuci v digitálních sítích získalo od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Následně po dohodě s operátory Teleko Digital a RTI cz začala stanice v DAB+ vysílat začátkem května. Dosud si ji zájemci mohli naladit jen na webu a v online a mobilní aplikaci Radia.cz.

Rádio spustilo také novou podobu svého webu a přibyly i nové podcasty a pořady, například rubrika Ukrajinka v Česku, s praktickými informacemi pro uprchlíky. Na ní redakce spolupracuje s ukrajinskou novinářkou Oksanou Maslovou a společností Newton Media. Jde o navázání na stejnojmenný telegramový účet, který Maslova založila po svém útěku z Oděsy, aby zajistila lidem ze své země relevantní informace.

Dvakrát týdně připravuje pro Rádio Ukrajina audioprojekt Krok od domova také novinářka Khrystyna Drohomyretska, která se svým dítětem utekla před válkou na Ukrajině. V pořadu monitoruje příběhy konkrétních ukrajinských žen, které uprchly z Ukrajiny před válkou do Česka. Rádio rovněž pravidelně přináší rozhovory s hrdiny, kteří denně bojují za nezávislost Ukrajiny nebo se nacházejí přímo uprostřed dění, a to v pořadu Hodina se Soniou Koshkinou.

Dosavadní on-air manažerku Natálii Churikovou, která stála u vzniku stanice, ve vedení střídá Ljudmila Wannek. Churiková stanici podle původní dohody po rozjezdu opustila a přesunula se do prestižního Hlasu Ameriky do Washingtonu. Její nástupkyně Wannek je rovněž profesionálka s dlouholetou rádiovou praxí z ukrajinského vysílání RFE, rozhlasová novinářka, herečka a zpěvačka, jejíž hlas je Ukrajincům dobře znám.

Při zahájení vysílání tvořila ukrajinská hudba asi 25 % playlistu. Nyní je to už 45 % a její podíl se dál zvyšuje. Do hudební dramaturgie stanice se stále víc prosazuje probíhající válka a množství angažovaných vlasteneckých písní. Za vysílání ukrajinské muziky je zodpovědná moderátorka rádia Sofia Tatomyr, dvaadvacetiletá dívka pocházející z Kaluše, která rovněž utekla z Ukrajiny kvůli probíhající válce. Na Ukrajině pracovala v hudebním odvětví a věnovala se grafickému designu.