Českým divákům by mohla být v budoucnu k dispozici online videoplatforma, která sdruží vybranou produkci tuzemských televizí - té veřejnoprávní, ale i komerčních. Taková je představa generálního ředitele České televize Petra Dvořáka, jak o ní promluvil v dnešním vydání obnoveného časopisu Euro. „Představuju si platformu, ke které se uživatel připojí a vybere si na ní jakýkoli produkt českého původu – z archivu České televize, ale také z archivu Novy nebo z archivu Primy,“ popisuje.
„Klíčový aspekt je, že půjde o lokální produkci. To by mohlo sloužit právě jako protiváha mezinárodním mogulům, kteří sem přicházejí, ale kteří nebudou investovat do lokálního produktu, aby ho měli pro české diváky dostatek,“ nastínil šéf ČT. “ S Primou tyto diskuse vedeme už dlouho,“ řekl také. „Ano, v současnosti vedeme jednání o možné podobě spolupráce,“ potvrdil Médiáři generální ředitel Primy Marek Singer. „Ale je to podle mého názoru běh na dlouhou trať,“ doplnil.
Ohledně zapojení Novy Dvořák předpokládá, že ta po dlouhé fázi čekání na investora nyní s novým majitelem a managementem bude moci vyjít z jejich střednědobé a dlouhodobé strategie. Tato ostatně zahrnuje právě příklon k placenému přístupu k pořadům přes internet. Konkrétně zatím zástupci Novy mluví o posilování vlastní videotéky Voyo. Připomeňme, že jedním z nových manažerů Novy je Daniel Grunt, který internetovou nabídku placeného videa stavěl v minulosti řadu let v televizi Prima.
Také Dvořák mluví o tom, že součástí platformy mohou být mimo jiné exkluzivní předpremiéry televizních novinek. Samotný koncept teď po vzoru globálně populárního Netflixu v nadsázce nazývá Czechflix. Vychází přitom ze svého návrhu takzvané Národní distribuční platformy. Ten byl součástí kandidátského projektu, s nímž Dvořák obhájil místo generálního ředitele České televize v roce 2017. Zatím ale nejsou známy konkrétní obrysy uvažované novinky, logicky tedy ani její obchodní model.
„Neříkám, že tato strategie je všespasitelná, neříkám, že uživatel přestane používat jiné platformy. Ale statistiky hovoří o tom, že lidi jsou dneska zvyklí platforem používat víc, platit si dvě až tři služby tohoto typu obsahu,“ dodává Petr Dvořák a odkazuje rovněž na podobné, už fungující projekty ze zahraničí, jako je britský BritBox, který spojil BBC s ITV, nebo francouzské Salto.
Zatím každý za sebe
Hlavní hráči českého televizního trhu zatím provozují na internetu každý svou videotéku. Nova má Voyo, Prima láká na svůj web iPrima.cz, obě služby přitom za poplatek zpřístupňují předpremiéry pořadů, které pak dávají na televizní obrazovku. Česká televize jako archiv svých pořadů nabízí volně přístupné iVysílání, jehož modernizaci momentálně připravuje.
Kromě toho na tuzemském trhu působí několik placených videoték ze zahraničí. Vedle zmíněného Netflixu je to HBO, které tu má i vlastní produkci a chystá se brzy přivést platformu HBO Max. Částečně lokalizovaná je i nabídka Apple TV+ a letos mají přijít také platformy Disney+, Paramount+ či Discovery+.
Filmy zpřístupňují také tuzemské videotéky Aerovod, DAFilms, Edisonline či FilmBox+, na divadelní představení se od loňska zaměřují Dramox či MírPlay.

Moderátor Michael Rozsypal uvedl vlastní online pořad

TV Seznam uvádí vlastní seriál „o ukrutně statečných myslivcích“ Revír

Komentátor David Klimeš odchází z Aktuálně.cz

Novým šéfredaktorem Aktuálně.cz bude Pavel Švec
