Hudebník a producent Karel Vágner prodal vydavatelství Multisonic, píše E15. „Ve chvíli, kdy něco vydáte, visí deska během krátké doby někde na internetu,“ řekl, proč se firmy po 29 letech zbavil.

Český eMan uspěl v tendru Evropské unie na vývoj mobilních aplikací

Zleva Jiří Horyna z eManu a Tomáš Morava z Jablotronu

Zleva Jiří Horyna z eManu a Tomáš Morava z Jablotronu

České vývojářské studio eMan uspěl v tendru Úřadu pro publikace Evropské unie a získal zakázku v celkové hodnotě 3,5 milionů eur (v přepočtu necelých 90 milionů Kč). Stalo se tak jedním ze čtyř subjektů, které budou v následujících čtyřech letech pro úřad vyvíjet a dál spravovat mobilní aplikace určené občanům Evropské unie. Účelem kontraktu je umožnit občanům jednodušší a přehlednější způsob získávání informací z jednotlivých evropských úřadů. Uživatelé jednotlivých aplikací by měli mít snadný přístup k novým zákonům, statistickým údajům a dalším datům. Cílovými skupinami budou mladí i senioři, zřetel bude muset být brán i na zrakově postižené. Aplikace budou realizovány až ve 24 jazykových mutacích.

Do eManu začátkem loňska vstoupil výrobce zabezpečovacích a komunikačních systémů Jablotron Dalibora Dědka, teď už v ní má majoritu 60 %. Zbylý podíl drží rovnými díly původní vlastníci Michal KošekJan HorynaTomáš Čermák a šéf firmy Jiří Horyna, všichni mají po 10 %. Právě peníze nového majitele měly studiu pomoci v expanzi. „Práce na rozsáhlých projektech realizovaných pro instituce Evropské unie pro nás bude cenným zdrojem nových zkušeností,“ komentuje nový kontrakt Tomáš Čermák, marketingový ředitel a spoluvlastník eManu.

Výběrové řízení Úřadu pro publikace Evropské unie probíhalo od června 2017 a zúčastnilo se ho 16 firem z Evropy. Smlouva byla podepsána v pátek 24. listopadu 2017 v Lucemburku. O vývoj a následnou správu aplikací se má v rámci firmy eMan starat dedikovaný tým, který povede account manager Gabriel Szalay. „Museli jsme přijít s technickým řešením, které bude schopné pracovat s obrovským množstvím dat. Úřad pro publikace Evropské unie má totiž ve svých databázích miliony stran textů a denně přibývají další,“ říká Szalay.