Český hydrometeorologický ústav spustil vlastní aplikace pro předpověď počasí

Český hydrometeorologický ústav spustil dvě mobilní aplikace pro předpověď počasí. ČHMÚČHMÚ+, jak se obě aplikace nazývají, předpovídají počasí na území České republiky a podle tvrzení ČHMÚ mají být přesnější než jiné meteorologické aplikace, které Češi využívají. Mezi ně patří třeba Aladin, Meteor nebo norská Yr.no. Obě české novinky jsou dostupné pro platformu Android, verze pro iOS se teprve připravují.

Aplikace ČHMÚ je určená především pro širokou veřejnost. Předpovídá počasí na nejbližší šest dní s plošným rozlišením jeden kilometr, srážky, výstrahy na nebezpečné jevy a během sezóny také aktivitu klíšťat. Předpověď počasí lze zobrazit jak pro aktuální polohu, tak i pro uživatelem vybrané a uložené lokality. Zatímco data pro aktuální předpověď přebírá aplikace z modelu Aladin, počasí na další dny aplikace určuje na základě dat ČHMÚ.

ČHMÚ vychází z modelu Aladin a zobrazuje základní informace na 6 dní

ČHMÚ vychází z modelu Aladin a zobrazuje základní informace na šest dní

ČHMÚ+ má líp posloužit lidem z oboru. Kromě výše zmíněných údajů zobrazuje i hydrologickou předpověď, UV index nebo znečištění ovzduší. Většinu dat pak čerpá ze stanic rozmístěných po celém Českéu a z balonových sond. Informace zpracovává aplikace i do podrobných grafů.

ČHMÚ+ zobrazuje doplňující údaje, jedním z nich jsou i průtoky řek

ČHMÚ+ zobrazuje doplňující údaje, jedním z nich jsou i průtoky řek