Proč děláme web, denní newsletter, týdenní Katovnu a nově též měsíční souhrny? Poslechněte si.

Neoluxor chce kontrolovat Euromedii, Knižní klub a slovenský Ikar

Za nákupem Euromedie stojí kapitál skupiny J&T, Neoluxor má v zástavě česká PPF banka.

Knihkupectví Neoluxor má své pobočky v 11 městech České republiky. Foto: Profimedia.cz

Knihkupectví Neoluxor má své pobočky v 11 městech České republiky. Foto: Profimedia.cz

Manažeři podporovaní kapitálem finanční skupiny J&T rychle spějí k vytvoření velké firmy na českém a slovenském knižním trhu, v oblasti knižního nakladatelství a vydavatelství, knižního velkoobchodu a knižního maloobchodu.

Společnost Neoluxor provozující v Česku stejnojmennou síť knihkupectví, hodlá získat možnost přímo vykonávat výlučnou kontrolu na společnostmi Arraviet, Knižní Klub Management, Euromedia Group a slovenským Ikarem. Rozhodovat o tom bude Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který příslušnou žádost obdržel v pondělí a den nato o tom zpravil na webu.

Arraviet včera oznámil, že kupuje od německého Bertelsmannu knižní nakladatelství Euromedia Group, včetně zmíněných firem Knižní Klub Management a Ikar.

Podle obchodního rejstříku je jediným vlastníkem Arravietu Igor Mrva. Ten zároveň zastupuje menšinového majitele slovenské sítě knihkupectví Panta Rhei. Jejím většinovým vlastníkem je Ladislav (László) Bödök. A ten prostřednictvím Panta Rhei vlastní český Neoluxor, spolu s Karolem Biermannem a ředitelem firmy Břetislavem Janouškem.

Arraviet hodlá podle svého včerejšího vyjádření nákup zajistit pomocí standardního „akvizičního financování“, o kterém jedná mimo jiné s J&T Bankou. Nákup českého Neoluxoru podle dřívějších zpráv financovala Tatra banka, od ní si firma Central European Books Bödöka, Biermanna a Janouška, která Neoluxor kupovala, vzala úvěr. Ten předloni refinancovala.

Momentálně - podle údajů v obchodním rejstříku - je 100% podíl mateřské firmy Neoluxoru zastaven u PPF banky.