Digitální agentury v Atlasu ukázaly, co mají letos nového. Připomeňte si na Twitteru či Instagramu.

Český rozhlas chce prodat přerovský zámek bývalému redaktorovi ČST Švehlovi, ochranáři protestují

  • ČTK
  • 05. 01. 2012 05:55

Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví (ASORKD) vyzvala Radu Českého rozhlasu, aby neschválila smlouvu o prodeji renesančního zámku v Přerově nad Labem Martinu Švehlovi, někdejšímu redaktorovi socialistické Československé televize před rokem 1989. Organizace má obavy o další osud budovy.

Švehla ČTK řekl, že chce nevyužívaný zámek otevřít veřejnosti. Památku nekupuje on, ale jeho manželka, kterou při jednáních zastupuje. Podle sdružení se má rada smlouvou zabývat ve čtvrtek.

Mluvčí rady Tomáš Ratiborský ČTK potvrdil, že rozhlas zámek prodat chce. Podle něj projednávání smlouvy na programu rady ve čtvrtek sice není, nevyloučil ale, že vedení rozhlasu ji radě předloží. Budova podle Ratiborského není využívána a její údržba je příliš nákladná. Podle ASORKD za ni Švehla nabízí 20 milionů Kč. On sám to ale nepotvrdil, cena je podle něj o něco málo nižší. Navrhl ji údajně rozhlas, on na ni přistoupil. Celá transakce by podle něj měla být uzavřena během ledna.

Podle sdružení protestují proti prodeji zámku občané Přerova nad Labem i obecní úřad. Obávají se o budoucnost památky, protože Švehla prý nepředstavil konkrétní projekt na využití zámku ani neprokázal potřebnou solventnost k jeho provozování. „Zámek je významnou kulturní památkou a my si myslíme, že by neměl patřit fyzické osobě,“ uvedla místostarostka Irena Gregárková. Švehla ale tvrdí, že své plány v obci prezentoval. Na zámku chce pořádat kulturní akce. „Domluvil jsem se s Českým rozhlasem, že by na některých participovali. Angažovat se chce i Dvořákova společnost,“ dodal. Zároveň prý počítá s investicemi do památky. Jejich výši však neupřesnil.

ASORKD podporuje převod zámku do majetku Středočeského kraje a jeho následné propojení se skanzenem. Mluvčí hejtmanství Berill Mascheková uvedla, že kraj má o odkoupení zámku zájem, což několikrát deklaroval. Ředitel rozhlasu ale podle ní hejtmanovi Davidu Rathovi (ČSSD) napsal, že zámek bude prodán soukromému subjektu a jednání je už v závěrečné fázi. Rath v pondělí vedení rozhlasu sdělil, že vidí jako nezbytné, aby památku prodalo formou veřejné soutěže, do které by se kraj přihlásil.

Vedoucí krajského odboru kultury Klára Zubíková upřesnila, že kraj rozhlasu před lety nabídl kolem deseti milionů, ale dnes by cena zámku byla samozřejmě vyšší. Hejtmanství podle ní navíc chce další peníze investovat do budovy.

Jakub Čížek z oddělení komunikace Českého rozhlasu uvedl, že Švehla záměr a vizi využití zámku deklaroval 7. prosince na setkání s občany Přerova. Upozornil, že jde-li o prodej nemovitosti, rozhlas nemůže dělat rozdíl mezi soukromou osobou a například obcí, krajem či státem.

„Středočeský kraj, který média v souvislosti s prodejem uvádějí, písemně deklaroval svůj zájem o koupi nemovitosti v dopise z 8. prosince 2011,“ doplnil Čížek. Poznamenal, že to bylo v době přípravy finální podoby smlouvy o prodeji vážnému zájemci, jehož nabídka ve všech parametrech převyšovala ostatní nabídky. Prokázal prý i solventnost jak ke koupi, tak i k dalším investicím do nemovitosti. Dodal, že smlouva o prodeji byla předložena členům Rady Českého rozhlasu a členům její dozorčí komise loni v prosinci.

Starosta Petr Baumruk upozornil, že zastupitelé opakovaně podpořili záměr kraje vytvořit v zámku historickou expozici V zámku a podzámčí, navazující na skanzen lidové architektury. Vedení obce proto vyzvalo rozhlasovou radu, aby uložila prodej zámku zastavit a vypsat výběrové řízení, v němž by rozhodujícím kritériem bylo budoucí využití kulturní památky ve prospěch veřejnosti. Švehla se ale prý propojení zámku se skanzenem nebrání a je připraven o něm jednat se zástupci muzea.

„Podivná snaha Rady ČRo narychlo prodat zámek panu Švehlovi v nás vyvolává obavy z pozadí celé akce. Pan Švehla je znám svým velmi blízkým vztahem k výkonnému řediteli ČRo Oldřichu Šestákovi. Právě Šesták má kritizovanou transakci na starost,“ komentoval prodej viceprezident ASORKD Martin Kadrman. Švehla jeho nařčení odmítl. Uvedl pouze, že Šestáka zná z doby, kdy byl redaktorem Českého rozhlasu, zatímco on působil v televizi.

Švehla byl v letech 1985 až 1990 ekonomickým redaktorem Československé televize a v roce 2003 jej zpět do ČT přivedl generální ředitel Jiří Janeček. Působil zde jako mluvčí, poté byl obchodním ředitelem a následně ředitelem ČT pro vnější komunikaci. V roce 2007 se stal viceprezidentem pro vnější vztahy Citibank. Nyní přednáší na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů.

Přerovský zámek byl vybudován koncem 14. století na místě gotické vodní tvrze a sloužil jako správní sídlo břevnovského kláštera. V 60. letech 16. století byl přestavěn do renesanční podoby. Uvnitř zámku jsou zachovány gotické a renesanční prvky a renesanční krby. Kolem objektu je vyzděný příkop a patrné jsou části původních renesančních valů s nárožními baštami. Na severní straně vede přes příkop klenutý kamenný most.