Český rozhlas chystá závazná pravidla pro sociální sítě

Regule, které reagují i na kauzy kolem Xavera Veselého, se mají objevit i v pracovním řádu.

René Zavoral. Foto: Vojta Herout

René Zavoral. Foto: Vojta Herout

Český rozhlas chystá přísnější pravidla pro sociální sítě svých lidí, oznámil členům Rady Českého rozhlasu na její čtvrteční schůzi generální ředitel veřejnoprávního rádia René Zavoral. Zdůraznil přitom, že nepůjde o doporučení, ale o závazná pravidla. Objevit se mají i v aktualizaci pracovního řádu.

„Ne každý si uvědomuje, že se jedná o veřejný prostor,“ objasnil Zavoral důvod pro nová pravidla. Ta reagují i na vystupování na sítích v případě moderátora rozhlasu a zároveň člena Rady České televize Lubomíra Veselého zvaného Xaver, jak je zřejmé z interního dopisu ředitele zaměstnancům.

Inspirovat se přitom Český rozhlas hodlá zejména praxí BBC. Zaměstnanci britské veřejnoprávní společnosti musí od podzimu loňského roku dodržovat na sítích přísnější pravidla, která jim zakazují sdílet vlastní názory na politiku a další kontroverzní témata. Čerstvý šéf BBC Tim Davie jejich zavedení doprovodil prohlášením, že je kvůli jejich porušování připravený propouštět i hvězdy televizního a rozhlasové vysílání. 

V Českém rozhlasu dosud platí jen doporučující dokument z roku 2016 nazvaný Pravidla pro profily Českého rozhlasu na sociálních sítích. Už ten přitom ve své preambuli v zásadě říká to, co nyní Zavoral: soukromý profil novináře neexistuje. Doslova v něm stojí, že „zaměstnanci a spolupracovníci Českého rozhlasu reprezentují hodnoty média veřejné služby na sociálních sítích svými aktivitami jak na rozhlasových, tak soukromých a všech dalších platformách“.

Zároveň už předloni ředitel Zavoral prohlásil: „Všichni si musíme uvědomit, že sociální sítě jsou normální veřejný prostor. Cokoliv říkáme, nese důsledky. Máte právo svobody projevu, ale taky odpovědnost za to, co jste řekli. Není rozdíl, když napíšete něco na sociálních sítích, nebo v nějakém médiu. Že jste zaměstnanec veřejnoprávního média, ze sebe nesmažete.“

„Trochu za čárou“

Téma vystupování novinářů z médií veřejné služby na sítích budí debaty už dlouho. Samotný rozhlas a televize zatím bývají k aktivitám svých redaktorů spíš shovívaví. Česká televize sice představila na podzim 2019 své Desatero pro práci novinářů na sociálních sítíchzatím ale není veřejně známé, že by o někom řekla, že je porušil.

„Privátní profily nejsou profily České televize, každopádně existují pravidla, která v sobě neobsahují striktní příkazy, ale doporučení, jakým způsobem by se lidé z České televize měli na sociálních sítích chovat,“ řekl loni v srpnu členům Rady České televize generální ředitel ČT Petr Dvořák. Tehdejší vyjádření moderátora Jakuba Železného, který na svém twitterovém účtu sliboval vyhodit ze studia každého, kdo se - jak napsal - jen slovem zkusí dotknout Milady Horákové, bylo podle Dvořáka „trochu za čárou“. „Ale ta správná osoba, se kterou byste o tom měli diskutovat, je Zdeněk Šámal, ředitel zpravodajství. Ten vám k tomu může říct víc, protože to je jeho kompetence,“ řekl šéf ČT radním. Na následující schůzi Rady ČT se Šámal za Železného postavil, podle něj moderátor pravidla neporušil.

Na Železného tweet se šéfa ČT ptal televizní radní Xaver Veselý, též moderátor Českého rozhlasu, jehož internetové příspěvky bývají často předmětem kritiky. Vedení rozhlasu jej dlouhodobě hájí. Naposledy se za něho manažeři postavili, byť už kritičtěji, když Veselý na svém kanálu na YouTube zkritizoval moderátorku Českého rozhlasu Plus Veroniku Sedláčkovou. Řekl o ní, že je „zatížená genderovým, korektním, debilním stylem, aby se zavděčila svým pokrokovým šéfům“. Podle mluvčího rozhlasu Jiřího Hošny citovaného Hlídacím psem má Veselý právo na svůj názor. „Forma, kterým ho vyjádřil, ale byla nevhodná,“ řekl.

K případu se později na svém webu později vyjádřil i generální ředitel Zavoral: „Jakkoliv Luboš Xaver Veselý neporušil Zákon o Českém rozhlasu ani Kodex Českého rozhlasu, jeho obhroublé a expresivní výrazy, které směrem k Veronice Sedláčkové vyslal, se mi nelíbí!“ Nelíbily se též víc než stovce zaměstnanců Českého rozhlasu, kteří si stěžovali v otevřeném dopise. „To je můj stream, kde si můžu říkat, co chci,“ prohlásil k tomu Xaver Veselý na dotaz pořadu Newsroom ČT24.