Český rozhlas hodlá obnovit oddělení investigativní žurnalistiky

Pátrací žurnalisté mají mít „absolutní volnost“, zpracovávat ale jen „politické techtle mechtle“ by pro ně mělo být málo.

Peter Duhan je řádným ředitelem od 28. 7. 2011, přechodně rozhlas vedl od března 2010. Foto: Český rozhlas

Peter Duhan. Je řádným ředitelem od 28. července 2011, přechodně rozhlas vedl od března 2010. Foto: Český rozhlas

Především program stanic Radiožurnál a Plus mají příští rok pomoci plnit dvě občerstvená oddělení v rámci Českého rozhlasu - analytická sekce a tým investigativních žurnalistů. Na dnešní tiskové konferenci to řekl generální ředitel veřejnoprávního rádia Peter Duhan.

Existující analytické a rešeršní oddělení má pokračovat od ledna nově pod Duhanovým náměstkem pro program a vysílání Reném Zavoralem, dál ho povede Zuzana Charvátová. Sekce se má přičiňovat o to, aby rozhlas, jak řekl Duhan, vyhledával a „nepřinášel manistreamová témata, které přinášejí velké servery či televize, ale ta, co se objevují v okrajových tiskovinách, na serverech, které nemají takovou dominanci“. „Rozhlas chce přinášet vlastní témata a vlastní agendu,“ prohlásil ředitel.

Jak také řekl Médiáři, oddělení investigativní žurnalistiky by mělo fungovat pravděpodobně v rámci rozhlasového centra výroby vedeného Jiřím Mejstříkem. Duhan zatím neřekl konkrétní jména, hlásí se prý hodně lidí a ještě se s nimi vyjednává, tým by podle ředitele měl být tříčlenný a „mít vlastní telefonní linku a absolutní volnost“.

„Chceme investigativu, která se bude týkat témat s důrazem na sociální problematiku, jak to vidí naši posluchači. Nechci investigativu toho typu, jak se uvedla v českých médiích, tedy politické techtle mechtle a politická korupce, to je pro Český rozhlas strašně málo,“ podotkl Duhan.

Tým investigativců naposledy v Českém rozhlasu pracoval od dubna 2009 pod vedením Miroslava Motejlka, který se ale po roce, od května 2010 rozhodl věnovat se jen svému webu Motejlek.com.