V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Český rozhlas na pokyn radních prodá vilu v Dykově ulici, kde se narodil Jára Cimrman

Téměř sto let starý objekt získá zájemce, který nabídne nejvyšší cenu.

Cimrmanova pamětní deska na vile v Dykově 14. Foto: Ondřej Aust

Cimrmanova pamětní deska na vile v Dykově 14. Foto: Ondřej Aust

Veřejnoprávní Český rozhlas poslechl loňské rozhodnutí radních a vyhlásil tendr na prodej prvorepublikové vily v Dykově ulici na pražských Vinohradech. Objekt z roku 1916 získá zájemce, který nabídne nejvyšší cenu. Informoval o tom mluvčí rozhlasu Jakub Čížek.

K přípravě budovy zavázala generálního ředitele rozhlasu Petera Duhana kontrolní Rada Českého rozhlasu, a to hlasy tehdejší předsedkyně Dany Jaklové, Ladislav Jíša, nynějšího předsedy Tomáše Ratiborského, Bohuše Zoubka a Milana Badala.

Vila po válce patřila ministerstvu obrany, které v ní provozovalo armádní rozhlasové vysílání. V roce 1956 budovu převzal Československý rozhlas, který v ní natáčel pohádky na dobrou noc Hajaja a rozhlasové hry. Ve stavení se v 60. letech „narodil“ Jára Cimrman.

Po revoluci rozhlas vilu znovu využíval od roku 1998, kdy se zde začala vytvářet publicistická stanice Český rozhlas 6. Ta v domě, který byl do dnešní podoby přestavěn v roce 1927, vysílala do října 2011, pak se přestěhovala do zrekonstruované budovy na Vinohradské.

Vzpomínka

S kolegou Markem Prchalem a s kolegy Karlem Hvížďalou a Ivanem Šternem jsme se v pátek 30. září 2011 zúčastnili jednoho z posledních natáčení v historicky cenné budově - relace Média v postmoderním světě zaměřené na nástup nového šéfa ČT Petra Dvořáka [zvukový záznam].

O historii zmíněné budovy pojedná aktuální vydání pořadu Historie věčně živá, který připravila na sobotu 1. října od 21.10 redaktorka Šestky Daniela Vrbová. Jedním z hostů je jeden ze zakládajících členů Divadla Járy Cimrmana, pan Miloň Čepelka.

Za tým Médiáře se s budovou rozloučil kolega Prchal, a to písní Na kameni kámen, kterou vlastnoručně zahrál.

Kolega Prchal před vilou v Dykově 14

Kolega Prchal před vilou v Dykově 14

Výhled ze zahrady

Výhled ze zahrady

Interiér vily uzpůsobený pro potřeby rozhlasu

Interiér vily uzpůsobený pro potřeby rozhlasu

Interiér vily

Interiér vily