Český rozhlas nabídne v digitálních sítích nové stanice Plus, Junior a Jazz

Dnešní parlamentní seminář je prvním tuzemským fórem, na kterém se začalo vážně diskutovat o digitalizaci rozhlasu.

Dnešní seminář o digitálním rádiu pořádá Český rozhlas a poslanci volebního výboru, kteří se zabývají mediální legislativou

Dnešní seminář o digitálním rádiu pořádá Český rozhlas a poslanci volebního výboru, kteří se zabývají mediální legislativou

Tři nové veřejnoprávní stanice, které zatím nevysílají nebo jsou šířeny na jen prostřednictvím internetu, by měly od března přejít do digitálních rozhlasových sítí, kde už vysílají déle existující okruhy veřejnoprávního rádia. Na dnešním parlamentním semináři o digitálním rozhlasu to řekl náměstek ředitele Českého rozhlasu pro strategie a rozvoj René Zavoral.

Má jít o stanice Český rozhlas Plus, který na půdorysu zpravodajského Česka, Šestky a Leonarda odstartuje 1. března, dále Rádio Junior, jež od listopadu vysílá po internetu, a internetový stream Český rozhlas Jazz.

Český rozhlas už šíří digitálně své stanice Radiožurnál, Praha, Vltava, ČRo 6, Rádio Česko, Wave, Leonardo a D-Dur, a to v síti příbramského operátora Teleko. Teleko vedle toho už digitálně vysílá také soukromé taneční rádio SeeJay, rockové Gama a křesťanský Proglas. Další operátor RTI cz začal s budováním sítě na jihozápadě republiky, digitálně šíří zatím jen Proglas.

Teleko a RTI cz jsou dvě ze tří firem, které dostaly od Českého telekomunikačního úřadu oprávnění pro krajské sítě, třetí České Radiokomunikace teprve dnes zahájily technické pilotní vysílání ze stanoviště Praha-město. Signál sítí firem Teleko a RTI cz momentálně sahá k 50 % obyvatel Česka, tedy k 5,3 milionům obyvatel.

Pokrytí ČR signálem digitálního rozhlasu. Zdroj: Český rozhlas

Pokrytí ČR signálem digitálního rozhlasu. Modře multiplex firmy Teleko, zeleně RTI cz. Zdroj: Český rozhlas

Dnešní parlamentní seminář je prvním tuzemským fórem, na kterém se začalo vážně diskutovat o digitalizaci rozhlasu. Má narýsovat, jak se v následujících letech bude přecházet od analogového vysílání rozhlasu k digitálnímu, podle jakých pravidel a za kolik.

Přítomní byli zástupci Českého rozhlasu i komerčních rádií, operátoří vysílacích sítí Teleko, RTI cz a České Radiokomunikace, poslanci i zástupci ministerstva kultury a regulačního telekomunikačního úřadu.