Rada Českého rozhlasu dnes jednohlasně schválila rozpočet veřejnoprávního rádia pro příští rok. Rozhlas plánuje vyrovnaný rozpočet ve výši 2,313 miliardy Kč, oproti letošnímu plánu je vyšší o milion. Očekávaný propad příjmů o 20 milionů Kč způsobený úbytkem poplatníků a koronakrizí Český rozhlas pokryje penězi z fondu digitalizace. Letošní rozpočet muselo vedení rozhlasu kvůli pandemii covidu aktualizovat, když ho po srpnovém projednání ponížilo o 14 milionů Kč.
Český rozhlas příští rok očekává výnosy z rozhlasových poplatků 2,08 miliardy Kč, nižší o 9,2 milionu. To je dáno demografickým vývojem v případě fyzických osob a zpomalováním hospodářského růstu v případě odhlašování přijímačů právnickými osobami, tedy firmami a podnikateli. Na 85 milionů klesnou (o 2 miliony) také příjmy z reklamy, na 22 milionů (o 5 milionů) z prodeje služeb. Vyšší výdaje plánuje rozhlas v osobních nákladech, navýšení mezd od začátku příští roku o 1 až 6 % vyjde na 13 milionů Kč. Český rozhlas zaměstnávající 1.419 lidí zvýšil od roku 2017 průměrné mzdy o 15 %, prohlásil ředitel ekonomického oddělení Martin Vojslavský.
„Schválený rozpočet plně zabezpečuje vysílání našich 23 stanic - celoplošných, speciálních, regionálních i vysílání do zahraničí. Počítá rovněž se spuštěním nové digitální stanice Radiožurnál Sport,“ řekl generální ředitel René Zavoral. Stanici věnovanou sportu a rockové hudbě plánoval Český rozhlas spustit už letos, její start ale odvolal kvůli odložení olympiády v Japonsku na příští léto. Další náklady by měly pokrýt mimo jiné výrobu nových pořadů i výrazný nárůst nákladů na digitální vysílání ve standardu DAB+. Rozhlas počítá také s mimořádnými výdaji na sportovní vysílání, což je spojeno právě s přesunutím řady velkých sportovních akcí z letoška na příští rok.
Celkově rozhlas v příštím roce plánuje investovat kolem 210 milionů Kč. Mezi největší připravované projekty patří dokončení rekonstrukce budovy Českého rozhlasu v Brně, dále rekonstrukce nově zakoupené budovy v Olomouci či opravy staveb rozhlasu v Praze. Instituce chce také vylepšit své vysílací i produkční technologie a posílit bezpečnostní systémy. V oblasti nových médií chce spustit projekt Můj rozhlas společně s mobilní aplikací iRozhlas a multimediální studio pro obrazové přenosy ze studií.

Rozpočet Českého rozhlasu na rok 2021. Zdroj: Český rozhlas
Radní se dnes - stejně jako v posledních měsících téměř pokaždé - dostali k otázce zastoupení poslanců SPD Tomia Okamury ve vysílání. Téma vlastní místopředsedovi rady Tomáši Kňourkovi v radě zaujalo také letos v září zvoleného Josefa Nerušila, člena komunikačního týmu pražského arcibiskupa Dominika Duky. Nerušil zopakoval svou stížnost z minulého zasedání, kde na své vlastní analýze ukázal nízkou četnost citací SPD a kritizoval interview s předsedou hnutí Okamurou vedené Vladimírem Krocem. „Šlo o selhání moderátora. Štítivost moderátora a politika je zřetelná už z fyzického jazyka,“ prohlásil Nerušil s odkazem na videozáznam rozhovoru. Tentokrát si v obou případech vyžádal písemné vyjádření od vedení rozhlasu.
Ke stížnosti se připojil radní Vítězslav Jandák, který přes „mikrofon cítí stranické sympatie“. „Je to hrozné a soudružské. Někteří lidé jsou fanaticky přesvědčení o své pravdě. Vstali podivíni, kteří kazí lidem život. Dopadne to špatně - s podivíny,“ prohlásil Jandák, který letos neúspěšně kandidoval do Senátu za hnutí ANO.

Apolena Rychlíková odchází z Alarmu

Generálním ředitelem ČT zvolen Jan Souček, Petr Dvořák po 12 letech končí

Parlamentní listy mění majitele, přebírají je Pavlíček a Španěl do firmy Naše média

V čele CNN Prima News končí Pavel Štrunc, zpravodajství Primy povede Martin Švehlák
