V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Český rozhlas obešle 90 tisíc domácností kvůli koncesionářským poplatkům

  • ČTK
  • 15. 04. 2013 09:24

Český rozhlas v následujících týdnech osloví 90 tisíc domácností kvůli koncesionářským poplatkům. Písemná výzva se podobně jako v minulosti bude týkat těch, kteří k poplatkům za rozhlas nejsou přihlášeni, přitom ale platí za televizní přijímač. Informoval o tom mluvčí Českého rozhlasu Jakub Čížek.

Pro Český rozhlas poplatky představují hlavní zdroj financování, tvoří přibližně 90 % příjmů Českého rozhlasu. Podle návrhu rozpočtu na letošní rok má rozhlas vybrat 1,993 miliardy Kč, loni to bylo o zhruba 40 milionů méně. Český rozhlas má celkem více než 3 miliony koncesionářů.

Rozhlas tímto krokem pokračuje ve svém postupu vůči neplatičům. „Povinnost většiny poplatníků televizního poplatku platit též rozhlasový poplatek je jednoznačná. Pokud má Český rozhlas v době zvyšujících se nákladů na provoz vystačit s příjmy, které mu určuje legislativa, pak nemůžeme být benevolentní,“ prohlásil náměstek generálního ředitele pro správu a provoz Českého rozhlasu Ladislav Musil.

V dopise, který již začal rozesílat, rozhlas vysvětluje, jakým způsobem se lidé mají k placení přihlásit. Využít k tomu mohou například textovou zprávu, internet nebo jakoukoliv pobočku České pošty.

Placení rozhlasového i televizního poplatku je povinností každé domácnosti, která má příslušný přijímač. Rozhlasový poplatek je stanoven na 45 Kč měsíčně bez ohledu na počet držených zařízení. Jiná situace je ve firmách a organizacích, které platí za každý přijímač. Povinnost se vztahuje na přenosné rádio, radiobudík, autorádio, ale také počítač s tunerem FM/DVB-T či televize se set-top boxem nebo tunerem pro příjem digitálního či kabelového vysílání.

Problém s posluchači, kteří neplatí koncesionářské poplatky, rozhlas podobně jako Česká televize řeší dlouhodobě. V loňském roce se kvůli tomu rozhodl vytvořit expertní skupinu, jež se má na tuto problematiku zaměřit.

Český rozhlas veřejnosti nabízí celkem 19 stanic, z toho čtyři celoplošné, 11 regionálních a 4 speciální. Dále poskytuje obsah na internetu a přes mobilní aplikace, dostupný je také archiv pořadů v iRadiu.