Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Český rozhlas otočil, problematický prodej zámku v Přerově nad Labem chce pozastavit

  • ČTK
  • 06. 01. 2012 06:00

Český rozhlas navrhne Radě ČRo, aby pozastavila prodej renesančního zámku v Přerově nad Labem. České televizi to dnes řekl generální ředitel rozhlasu Peter Duhan. Budovu chce koupit Martin Švehla, redaktor státní Československé televize před rokem 1989.

Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví (ASORKD) ve středu členy rady vyzvala, aby smlouvu o prodeji neschválili, a navrhla převést zámek do majetku Středočeského kraje.

„Navrhnu radě Českého rozhlasu pozastavit proces finalizace smlouvy, která je na stole, zatím ji nepodepsat,“ řekl Duhan ČT. Dodal, že posoudí všechny nabídky a chce s vedením Středočeského kraje jednat. Hejtmanství o zámek projevilo zájem.

ASORKD s odvoláním na důvěryhodné zdroje tvrdí, že Švehla za zámek nabídl 16,5 milionu Kč. Švehla ve středu uvedl, že cena je jen o něco málo nižší než 20 milionů korun. Kupní cenu údajně navrhl rozhlas, on na ni přistoupil. Dodal, že památku nekupuje on, ale jeho manželka, kterou při jednáních zastupuje.

Český rozhlas chce zámek prodat, protože je nevyužívaný a jeho údržba je příliš nákladná. „Český rozhlas do toho (zámku) nainvestoval 20 milionů korun, a to není málo. A nemůžeme se tvářit, že ty investice nebyly,“ řekl ČT Duhan.

Podle sdružení protestují proti prodeji zámku občané Přerova nad Labem i obecní úřad. Obávají se o budoucnost památky, protože Švehla prý nepředstavil konkrétní projekt na využití zámku ani neprokázal potřebnou solventnost k jeho provozování. Švehla ale tvrdí, že své plány v obci prezentoval. Na zámku chce pořádat kulturní akce. Zároveň prý počítá s investicemi do památky. Jejich výši však neupřesnil.

ASORKD podporuje převod zámku do majetku Středočeského kraje a jeho následné propojení se sousedním skanzenem lidové architektury. Mluvčí hejtmanství Berill Mascheková uvedla, že kraj má o odkoupení zámku zájem, což několikrát deklaroval.

Hejtman David Rath (ČSSD) v pondělí vedení rozhlasu sdělil, že vidí jako nezbytné, aby památku prodalo formou veřejné soutěže, do které by se kraj přihlásil. „Přijde mi trochu morálně sporné, když státní instituce dostane od státu něco zdarma, že to pak chce prodávat za tržní hodnoty,“ řekl dnes ČT Rath.

V pátek odpoledne vydal Český rozhlas následující prohlášení k pozastavení prodeje.

Prohlášení Českého rozhlasu k prodeji zámku v Přerově nad Labem

Vzhledem k medializaci kauzy prodeje zámku v Přerově nad Labem plné dezinterpretací šířené médii a dalšími subjekty se Český rozhlas rozhodl pro tuto chvíli pozastavit finalizaci prodeje této nemovitosti vybranému zájemci a bude dále jednat o prodeji nemovitosti vedle stávajícího zájemce i se zástupci Středočeského kraje.

Český rozhlas v této věci považuje za nutné znovu zopakovat a zdůraznit některé skutečnosti, které jsou uváděny nepřesně nebo zcela nepravdivě.

Československý rozhlas nabyl v roce 1982 zámek v Přerově n. L. od Náboženské obce Církve československé-husitské směnou za jiný svůj majetek, který naopak přešel do vlastnictví Náboženské obce Církve československé-husitské. Československý, resp. Český rozhlas navíc Náboženské obci Církve československé-husitské uhradil částku 50.000 Kčs jako zbytek rozdílu cen směnovaných nemovitostí. Nešlo tedy o nabytí majetku za symbolickou jednu korunu! Dosavadní investice Českého rozhlasu do této nemovitosti navíc představují zhruba 20 milionů korun.

Záměr Českého rozhlasu prodat zámek v Přerově n. L. je znám již od roku od roku 2006. V závěru roku 2010 registroval Český rozhlas několik vážných zájemců o koupi nemovitosti. Prodej se realizoval prostřednictvím realitní kanceláře, která byla vybrána na základě řádného výběrového řízení, a jako zájemce o koupi se mohl přihlásit jakýkoli subjekt. K realizaci prodeje nemovitosti nakonec nedošlo z důvodů odstoupení zájemců od záměru nemovitost koupit.

K dopisu ze dne 13. srpna 2009, který ve vyjádření Středočeského kraje uvádí jeho tisková mluvčí, je nutné zdůraznit, že se jednalo o dopis adresovaný Radě Českého rozhlasu obsahující nabídku na bezplatný převod zámku na kraj. Dopis neobsahoval žádnou konkrétní nabídku pro případ úplatného převodu nemovitosti.

V této souvislosti je nutné dodat, že Český rozhlas chce dostát svému závazku vůči veřejnosti a plátcům rozhlasových poplatků chovat se jako řádný hospodář, proto jednoznačně a dlouhodobě preferuje úplatný převod zámku, nejen s ohledem na již vynaložené investiční prostředky do této nemovitosti.

Český rozhlas si je na druhou stranu vědom své odpovědnosti vynaložit dostatečné úsilí k tomu, aby budoucí využití zámku v Přerově n. L. bylo v souladu se zájmy veřejnosti a v její prospěch.

S ohledem na deklarované rozhodnutí Českého rozhlasu dále jednat o prodeji zámku se stávajícím zájemcem i zástupci Středočeského kraje, nebude Český rozhlas k celé věci poskytovat další informace.