Český rozhlas Plus bude řídit Josef Pazderka

Po šesti letech v Aktuálně.cz přechází Pazderka do veřejnoprávní stanice mluveného slova.

Josef Pazderka. Foto: Vojtěch Vlk

Josef Pazderka. Foto: Vojtěch Vlk

Novým šéfredaktorem celoplošné analyticko-publicistické stanice Český rozhlas Plus bude k 1. říjnu jmenován Josef Pazderka, donedávna šéfredaktor zpravodajského webu Aktuálně.cz vydavatelství Economia, v minulosti zahraniční zpravodaj České televize. Vystřídá Petra Šabatu, který se rozhodl z rozhlasu odejít k 30. září a od října se stane zástupcem šéfredaktora deníku Právo Zdeňka Porybného.

„V Českém rozhlase pracuje řada kvalitních novinářů, jeho zpravodajství se v nejrůznějších průzkumech dlouhodobě drží na špici důvěryhodnosti. Je mi ctí stát se součástí tohoto příběhu a nabídnout mu mimo jiné své zkušenosti z online prostředí, ve kterém jsem se posledních šest let pohyboval,“ uvedl Pazderka.

Ten vystudoval historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a absolvoval také rozvojová studia na Oxford Brookes Univerzity v Oxfordu ve Velké Británii. Po ukončení vysokoškolského studia pracoval pro humanitární organizaci Člověk v tísni v Rusku a Africe. Od roku 2005 působil v zahraniční redakci České televize, mimo jiné jako stálý zpravodaj v Moskvě a poté ve Varšavě. V letech 2013 až 2015 pokrýval také krizi na Ukrajině. Od listopadu 2016 byl zástupcem šéfredaktora Aktuálně.cz, od dubna 2018 do srpna 2022 tento zpravodajský web vedl. Je editorem a spoluautorem knihy s názvem Invaze 1968. Ruský pohled, která vyšla v češtině, polštině, ruštině, angličtině a je zařazena do prestižní The Harvard Cold War Studies Book Series na Harvardově univerzitě v USA.

„Josef Pazderka má za sebou dlouhou novinářskou kariéru ve veřejnoprávním i v komerčním médiu. V posledních letech vedl zpravodajský server, který za jeho působení dosáhl historicky nejvyšší čtenosti. Vzhledem k jeho četným profesionálním zkušenostem jsem se rozhodl jmenovat Josefa Pazderku novým šéfredaktorem Českého rozhlasu Plus. Věřím, že jeho příchod do Českého rozhlasu bude pro obě strany přínosný. Očekávám, že během jeho vedení bude stanice i nadále přinášet posluchačům kvalitní analytickou publicistiku a směřovat k dalším úspěchům,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.