V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Český rozhlas Plus chce zpět posluchače zrušeného rádia Česko

Nová veřejnoprávní stanice mluveného slova ještě celá na VKV nemůže, zatím k tomu využije pražskou Reginu. A moderátory z BBC.

Návratu Českého rozhlasu k posluchačům Česka má pomoci Jan Bumba, dříve též hlas české BBC

Návratu Českého rozhlasu k posluchačům Česka má pomoci Jan Bumba, dříve též hlas české BBC

Českému rozhlasu nevyšel plán rozšířit od 1. ledna 2014 vysílání své stanice mluvého slova Plus na velmi krátké vlny (VKV). Stanici, která vysílá od letošního 1. března na středních vlnách a v digitálních sítích, tak sice rozšíří od Nového roku svou vysílací plochu, ale přes VKV se dostane jen k pražským posluchačům, a to ještě jen částečně. I tak se pokusí získat posluchače, kteří letos odešli s koncem jeho zpravodajského rádia Česko.

Přechod stanice Plus na VKV měla umožnit novela příslušného mediálního zákona. Ta ale kvůli říjnovým předčasným volbám neproběhla. „Není to, co jsme chtěli, chtěli jsme, aby Český rozhlas měl ze zákona čtyři programy na VKV,“ podotkl dnes při představování programových novinek generální ředitel rozhlasu Peter Duhan, „jaký osud bude mít nový zákon, závisí na nové poslanecké sněmovně.“

Český rozhlas Plus je nástupnickým programem Českého rozhlasu 6, zpravodajského Rádia Česko a Českého rozhlasu Leonardo zaměřeného na vědu a techniku. Dosud vysílá od 16 do 24 hodin, obsadil tedy čas, kde předtím vysílala Šestka, a zároveň zcela opustil ranní prime time, do něhož do konce letošního února zasahoval od 8 hodin vysílání rádia Česko.

Tím podle ředitele Centra vysílání Českého rozhlasu Ondřeje Nováčka program Plus „převzal posluchače Šestky, bohužel se nám úplně nepodařilo saturovat posluchače Rádia Česko, respektive Leonarda“. Plus aktuálně poslouchá 19.000 lidí, stejně jako stanici Zet koncernu Lagardere, který místo Českého rozhlasu obsadil tuzemské frekvence BBC. Posluchače Česka i Leonarda chce rozhlas nyní získat zpět prostřednictvím VKV vysílání regionální stanice Regina pro Prahu. A rozšířením do ranního a večerního rozhlasového prime timu.

DENNÍ POSLECHOVOST STANIC MLUVENÉHO SLOVA V ČR
meziročně předchozí pololetí*
2. a 3. kvartál 2013 2. a 3. kvartál 2012 změna 1. pololetí 2013 změna
ČRo 6
Český rozhlas
- 32.000 - - -
ČRo Plus
Český rozhlas
19.000 - - - -
síť BBC/Zet
Lagardere
19.000 14.000 +5.000 18.000 +1.000
ČRo Rádio Česko
Český rozhlas
- 10.000 - - -
ČRo Leonardo
Český rozhlas
- 8.000 - - -
*Měří se v klouzavých pololetích. Poslechovost včera. Zdroj dat: STEM, Median

Od 2. ledna 2014 stanice Plus nově zařadí živě vysílaný ranní blok od 6 do 10 hodin. Paralelně na frekvencích pražské Reginy bude vysílat jednak tento blok od 6 do 10 hodin, jednak blok od 17 do 20 hodin. Tím se podle ředitele Nováčka pokusí obsadit čas brzo ráno a později odpoledne, tedy části dne, kdy je obecně o poslech rádia největší zájem, a prostřednictvím pražské Reginy zasáhnout posluchače z metropole, mezi nimiž je nejvíc vzdělanějších, majetnějších a decision makerů.

Zaujmout je chce také hlasy, na něž byli zvyklí z českého vysílání zpravodajského rádia BBC, na jehož frekvencích v nějvětších městech Česka vysílalo po roce 2006 do konce letošního února Rádio Česko. Ranní živé zpravodajství bude uvádět Renata Kropáčková (dříve Fiedlerová), která naposledy moderovala na konkurenční, soukromé stanici Zet, a Jan Bumba, ten se do rozhlasu vrací z časopisu Ekonom vydavatelství Economia.

Bumba dnes na setkání s novináři řekl, že Regina ze svých vysílačů dosahuje zhruba k 1,2 milionu posluchačů. „Budu spokojený, když v prvním roce budeme mít třetinu a v druhém polovinu z nich,“ prohlásil moderátor. V ranních hodinách Plus nabídne v každou celou desetiminutové zprávy, dále přehled tisku, analýzy, glosy, komentáře. „Plus je tady kvůli tomu, aby informace vysvětloval, stavěl je do kontextu, vytvářel zajímavé souvislosti,“ podotkl ředitel centra vysílání Nováček s tím, že aktuální zpravodajství patří na Radiožurnál.

Dokonalost proudového vysílání

„Ne se vším jsme spokojeni, příští rok nás čeká ještě hodně práce,“ řekl k programu stanice Plus generální ředitel Duhan. Naopak spokojený je už s podobou Radiožurnálu, který vede šéfredaktor a moderátor Jan Pokorný a jeho zástupce Martin Ondráček, předtím dlouholetý ředitel zpravodajství televize Nova. „Dotáhli jsme k jisté dokonalosti, berte me s rezervou, poetiku proudového vysílání. Dnes můžeme říci, že máme stanici zpravodajsko-informační, která splnila svůj účel. Svědčí o tom i nárůst poslechovosti,“ prohlásil Peter Duhan.

Radiožurnál měl za poslední klouzavé pololetí (2. a 3. čtvrtletí 2013) podle výzkumu Radio Projekt 833.000 denních posluchačů a podíl na trhu 8,4 %, v tomtéž období v roce 2011, kdy se Duhan stal řádným šéfem rozhlasu, to bylo 697.000 posluchačů a 7,3 %. Celkový podíl Českého rozhlasu na tuzemském publiku za za dva roky vzrostl z 19,6 % na aktuálních 21,6 %.

Pro potřeby stanic Radiožurnál a Plus by dál mělo pracovat letos čerstvě založené analytické oddělení. Důraz chce Český rozhlas klást také na investigativní žurnalistiku.