V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Český rozhlas Plus může na VKV, bude to v říjnu či v listopadu

Prezident Miloš Zeman podepsal novelu zákona, která zajišťuje v analogovém éteru prostor pro veřejnoprávní stanici mluveného slova.

K programovým okruhům Radiožurnál, Dvojka a Vltava může Český rozhlas přidat v analogovém éteru na velmi krátkých vlnách (VKV) čtvrtý, tedy stanici mluveného slova Plus. Umožňuje to novela zákona o Českém rozhlasu. Ve středu ji podepsal prezident, veřejnoprávní rádio tedy může plánovat expanzi.

Český rozhlas Plus zatím vysílá na středních vlnách a také digitálně od 16 do 24 hodin, na VKV je přítomno pouze jako blok od 6 do 10 a od 17 do 20 hodin na Českém rozhlasu Regina v Praze a okolí. Teď se má program rozšířit na celý den a podle nového zákona může území republiky pokrýt až z 80 %. 

Podle náměstka generálního ředitele Českého rozhlasu pro program a vysílání Reného Zavorala jsou uvažovanými termíny startu nové podoby stanice Plus 1. říjen, respektive 1. listopad. Řekl to na schůzi rozhlasové rady koncem března.

Zákon zároveň zakazuje vysílat na Plusu reklamu a teleshopping. A předepisuje, aby frekvence k šíření Plusu našel rozhlas z dosavadního kmitočtového přídělu a na vlastní náklady. „Český rozhlas má ve svém rozpočtu vyčleněnou rezervu na rozšíření vysílání stanice Plus v řádech jednotek milionů korun,“ informoval dnes rozhlas. „Pro šíření Plus budou využity kmitočty, které Český rozhlas získá optimalizací vlastní sítě,“ uvedl také. Změna si tak vyžádá určité přeskládání vysílačů. „Pro tuto stanici budeme muset vytvořit síť vysílačů, kterou máme k dispozici, ale vysílají na ní jiné stanice,“ předeslal už loni generální ředitel rozhlasu Peter Duhan.

O tom, jak se to provede, se stále diskutuje, jasno ještě není. „Variant pokrytí a toho, jak bude vypadat struktura vysílačů, je na stole více,“ podotkl minulý týden náměstek Zavoral, „uvidíme podle toho, co ještě potřebujeme i s Českým telekomunikačním úřadem zkoordinovat.“ Jak také řekl, rozhlas ke změně chystá na podzim informační kampaň.

Nynější celoplošné šíření programu Plus na středních vlnách a prostřednictvím jiných digitálních sítí má rozšířením na VKV zůstat nedotčeno.