Ze zájemců o členství v Radě ČT vystoupili ve čtvrtek před poslanci nejvýrazněji Vlastimil Venclík a Tomáš Němeček. Rozhodovat se ale samozřejmě nebude jen podle kvality vystoupení při veřejném slyšení, kandidátům ostatně z osmnáctičlenného volebního výboru naslouchala vesměs jen pětice poslanců – Golasowská (KDU-ČSL), HolomčíkMartínek (Piráti), Juchelka (ANO) a Španěl (SPD). Mohli se ovšem spolehnout na aktivistu Jana Šinágla, který se kandidátů ptal s nimi.

Český rozhlas Plus začíná s dokumentárními cykly

Veřejnoprávní rádio přidává na své stanici mluveného slova další žánr, nejdřív o Chartě 77.

Z natáčení dokumentu z cyklu Děti Charty. Foto: Český rozhlas

Z natáčení dokumentu z cyklu Děti Charty. Foto: Český rozhlas

Od 7. ledna každou sobotu ve 20.30 bude mít na stanici Český rozhlas Plus premiéru postupně sedm dílů nového dokumentárního cyklu Děti Charty. Ke 40. výročí Charty 77 jej natočili Ivana Denčevová a Jan Sedmidubský a podívali se v něm na tehdejší události očima potomků prvních chartistů. Součástí projektu je i video z natáčení, a to v bytě Dany a Jiřího Němcových, jakési tehdejší centrály disentu. 

Jde o první rozsáhlejší dokumentaristický projekt natočený přímo pro Český rozhlas Plus. „Kromě něj se posluchači této jediné stanice mluveného slova mohou v novém roce těšit na deset premiérových dokumentů, soustředěných na aktuální společenská témata jako například krize OKD, či zmatky v pěstounské péči. Český rozhlas Plus tak cíleně doplňuje nabídku žánrů, ve které dominují analýzy, komentáře a debaty, o královnu publicistické formy, to je dokument,“ uvedl šéfredaktor stanice Ondřej Nováček.