Český rozhlas Plus začne v digitálních sítích vysílat nonstop, na VKV chce 1. ledna 2014

  • ČTK
  • 29. 05. 2013 13:47
Český rozhlas Plus startuje 1. března, dnes stejně jako ostatní stanice dostal nové logo

Český rozhlas Plus odstartoval 1. března, nahradil zpravodajské Rádio Česko, publicistickou Šestku a Leonardo

Český rozhlas od 3. června rozšíří vysílání stanice Český rozhlas Plus na internetu a v digitálních sítích na celý den. V analogovém vysílání, v pásmu středních vln, bude nadále dostupné pouze od 16.00 do půlnoci. ČTK to řekl náměstek generálního ředitele pro program a vysílání René Zavoral. K prodloužení vysílacího času rádio přistoupilo na základě březnového usnesení Rady Českého rozhlasu.

V dopolední části, po rozšíření na internetu a v digitálních systémech DVB-T a DAB, nabídne většinou reprízy pořadů odvysílaných v předchozích dnech od 16.00. Vedle toho ale každou hodinu od 7.00 půjdou aktuální živé zprávy a na provázání pořadů bude dohlížet zprávařská služba. „Půjde už o rádio, které pojede 24 hodin denně,“ uvedl Zavoral s tím, že v tradičním analogovém vysílání zatím dopolední část zůstane ve stávající podobě, tedy v kombinaci se stanicí Dvojka. „Na té střední vlně se do 16:00 nachází velká skupina posluchačů Dvojky, proto my v tuto chvíli to riziko nepodstoupíme,“ prohlásil náměstek.

Další osud rádia Plus, které do budoucna má být stanicí mluveného slova pro náročnější posluchače, záleží na novele zákona, která nyní leží ve Sněmovně. Zákonná úprava by měla umožnit Českému rozhlasu vytvořit podmínky pro vysílání na mnohem dostupnějších velmi krátkých vlnách, a vytvořit tak vedle Radiožurnálu, Dvojky a Vltavy další celoplošnou stanici.

Český rozhlas přitom u tohoto programu nepočítá s úplným pokrytím, ale půjde o velká sídelní města jako Praha, Brno, Ostrava a případně další regiony a krajská města. Podle dřívějšího vyjádření generálního ředitele Petera Duhana pro Českou televizi může podíl činit 38 až 40 % posluchačů. „Naší ambicí je dostat Český rozhlas Plus na vysílače VKV od 1. ledna, vše ale závisí na osudu novely zákona,“ doplnil náměstek.

Český rozhlas plánuje zásadní proměnu programového schématu až ve chvíli, kdy se podaří stanici převést do celostátního režimu. „Úplně jinak koncipujete programové schéma na stanici, která vysílá od 16.00 do 24.00 na střední vlně a úplně jinak v síti VKV pro celý den, v tu chvíli to bude plnohodnotné zpravodajsko-analyticko-publicistické rádio,“ uvedl Zavoral.

Potom podle něj přijde také výraznější marketingová podpora nové stanice.