Český rozhlas připomene rok 1968 rozšířenou realitou od Brainz VR

Český rozhlas připravuje aplikaci spojující prvky prostorového zvuku a rozšířené reality

Český rozhlas připravuje aplikaci spojující prvky prostorového zvuku a rozšířené reality

V rámci padesátiletého výročí od roku 1968 připravuje Český rozhlas speciální projekt pro mladší publikum, kterému se tento rok pokusí přiblížit prostřednictvím virtuální reality. Společně se studiem Brainz VR tak svým posluchačům v srpnu v rámci Projektu ’68 představí takzvané imerzivní rádio, tedy multimediální aplikaci pro mobilní telefony experimentující s budoucností audio vyprávění pomocí rozšířené reality a prostorového zvuku.

„Ambicí tohoto projektu je posluchačům, kteří zažili události roku 1968, ale i mladému publiku, atraktivní a nezvyklou formou zprostředkovat pocity a zážitky lidí během srpnové okupace,“ uvedl generální ředitel ČRo René Zavoral. Brainz VR si k projektu přizvalo Martina Hůlu známého v hudebním světě jako Martin Tvrdý nebo Bonuse, který se postará o zvukovou složku, a Ondřeje Cihláře z divadelního uskupení Vosto5, autora scénáře příběhu, jenž bude obsahem inovativní aplikace. Vypráví skutečný příběh rodiny, kterou zastihly dramatické události srpna roku 1968, v situaci, kdy byla patnáctiletá dcera na výletě v Rakousku. Rodina tak čelí otázce, zda má ve svobodné zemi zůstat nebo se vrátit do vlasti.

Aplikace cílí zejména na mladší publikum, kterému se snaží přiblížit události roku 1968

Aplikace cílí zejména na mladší publikum, kterému se snaží přiblížit události roku 1968

„Vzhledem k tomu, že se jedná o inovační projekt s mezinárodním přesahem, výstupy budeme sdílet s odborníky v zahraničí a Český rozhlas ve spolupráci s Brainz VR tak přispějí i k debatě ohledně možností a budoucnosti VR a AR pro budoucí poslech a distribuci audio obsahu,“ dodává ke spolupráci Edita Kudláčová, kreativní šéfproducentka Kreativního hubu Českého rozhlasu, který má projekt na starosti.

Součástí projektu bude také VR instalace, která s pomocí moderní technologie uvnitř fyzické instalace nechá současníkům pocítit tehdejší nervozitu a strach. “Necháme diváky doslova a do písmene vstoupit do jedné dramatické srpnové události a prožít si záblesk pocitů, které jim možná pomohou pochopit historické souvislosti,” uvedl kreativní ředitel Brainz VR Petr Hanousek s tím, že virtuální zážitek bude mapovat strach obou stran konfliktu. tedy jak Čechů, tak sovětských okupantů. Instalaci bude možné zhlédnout od srpna v hlavní budově Českého rozhlasu v pražské Vinohradské ulici.

Součástí Projektu '68 bude i instalace virtuální reality, ve které mohou lidé zažít okupaci na vlastní kůži

Součástí Projektu ’68 bude i instalace virtuální reality, ve které mohou lidé zažít okupaci na vlastní kůži