Rozhlas spouští zpravodajský podcast Vinohradská 12

Zpravodajský podcast Vinohradská 12 od 8. dubna nabízí nový díl každé všední ráno

Zpravodajský podcast Vinohradská 12 od 8. dubna nabízí nový díl každé všední ráno

Český rozhlas spouští svůj první původní zpravodajský podcast s názvem Vinohradská 12. Podcast bude dostupný na zpravodajském webu iRozhlas.cz a ve všech podcastových čtečkách i prostřednictvím streamingové služby Spotify. Podcast bude připravovat tým pod vedením Lenky Kabrhelové, moderátorky a bývalé zahraniční zpravodajky Českého rozhlasu v USA a v Rusku. Vycházet bude každé všední ráno.

Lenka Kabrhelová

Lenka Kabrhelová, hlavní hlas podcastu Vinohradská 12, je novinářka s dlouholetou rozhlasovou zkušeností. V Českém rozhlase působila jako reportérka, moderátorka a zahraniční zpravodajka. Do veřejnoprávního vysílání přispěla během své kariéry zprávami, reportážemi, rozhovory a delšími rozhlasovými programy z téměř dvaceti zemí světa. Působila jako zpravodajka Českého rozhlasu v Rusku (2008 až 2013) a Spojených státech (2013 až 2017). V roce 2017 získala v USA prestižní novinářské ocenění Nieman Fellowship na Harvardově univerzitě, kde se během ročního pobytu zabývala polarizací médií a vztahy střední Evropy k Rusku a Spojeným státům. V roce 2009 získala cenu Českého literárního fondu pro novináře do 33 let. Zásadní novinářské zkušenosti a znalost zahraniční rozhlasové tvorby nasbírala  letech 2002 až 2006, kdy působila v české redakci BBC World Service v Praze a částečně v Londýně. Foto: Český rozhlas

Formát je postavený na jednom aktuálním zpravodajském tématu dne, chce tak poskytnout kontext k plnému pochopení dané události, aby vybavil posluchače na ploše zhruba 20 minut všemi základními informacemi k orientaci v tématu. „Zpravodajský cyklus se neustále zrychluje, ocitáme se zahlcení přílivem titulků a jmen, zejména na sociálních sítích a v online prostředí se střídají zprávy a nové události tempem, ve kterém se lidé začínají ztrácet. Chceme nabídnout možnost, jak zůstat v obraze a neztratit se v záplavě nových informací,“ uvedl Radek Kedroň, šéfredaktor iRozhlas.cz.

Novým zpravodajským formátem rozhlas reaguje na měnící se návyky posluchačů, kteří jsou zvyklí vyhledávat audio obsah na mobilních zařízeních a poslouchat ho, kdy sami chtějí. „Nabízíme lidem novou službu tak, aby odpovídala současným zahraničním trendům v distribuci i výrobě audio obsahu. Podcasty se těší rostoucí oblibě nejen v USA, ale také ve Velké Británii nebo ve Švédsku. Společně s kolegy ze zahraničních médií pracujeme na vývoji nových audio formátů, které udávají tón v moderní produkci obsahu, jedním z výstupů je právě Vinohradská 12, podobný typ obsahu zatím na českém trhu nikdo nenabízí,“ tvrdí generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.