Český rozhlas spustí stanici pro seniory 1. října

Digitální kanál pro nejstarší posluchače má uzavřít portfolio stanic veřejnoprávního rádia.

Česká televize spustila archivní kanál pro seniory ČT3 loni na jaře, Český rozhlas chce s podobnou stanicí přijít letos na podzim. „Probíhá příprava stanice pro nejstarší posluchače. Pracovní název je Rádio Senior, ale bude se určitě jmenovat jinak. Chceme ji spustit k 1. říjnu letošního roku,“ informoval generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral rozhlasové radní na jejich březnové schůzi. Nová stanice má být šířena v digitálních sítích DAB+ a zároveň přes internet.

„Bude pro nejstarší posluchače, kteří mají rádi pořady z archivu, které už dnes příliš neslyší,“ řekl ředitel rozhlasu k projektu rádia pro seniory. „Takto uzavřeme naše portfolio 25 stanic, které je na českém trhu dostačující,“ uvedl také loni v září. Tehdy rozhlas oznámil, že jeho digitální vysílání sahá už k 95 % obyvatel Česka.

Mapa pokrytí Česka signálem DAB+

Mapa pokrytí Česka DAB+ signálem Zdroj: Český rozhlas

Právě novými stanicemi chce rozhlas motivovat posluchače k tomu, aby si pořídili digitální přijímače a přešli na nový způsob příjmu ze stávajícího analogového. Rádio Senior má sloužit také jako kompenzace za zrušení vysílání na středních a dlouhých vlnách, přes které poslouchá Dvojku a Plus, respektive Radiožurnál stále na 100.000 lidí. Šíření přes platformu AM chce rozhlas zastavit koncem letoška, hlavně kvůli její technologické zastaralosti a energetické náročnosti.

Na archivních pořadech staví rovněž ČT3, která vysílá už rok. Dosud to bylo v režimu experimentálního vysílání, tento měsíc televizní radní teď schválili převedení stanice do řádného režimu a prodloužení nejméně do konce letošního roku. ČT3 cílí na diváky starší 65 let a její podíl na publiku nyní dosahuje 1,4 %.