Český rozhlas spustil ke svým 90 letům Rádio Retro, vysílá na webu i v digitální síti

Přes internet a v digitální síti firmy Teleko vysílá ode dneška do 18. května přechodná stanice Rádio Retro, kterou Český rozhlas připravil ke svému letošnímu 90. výročí pravidelného vysílání. To vychází právě na 18. května. Denně Retro zopakuje čtyřiadvacetihodinovou smyčku složenou z vybraných archivních pořadů a proloženou moderací Jana Pokorného a Jaromíra Ostrého.

Vytvořit takové vysílání napadlo Ondřeje Nováčka, šéfa Centra vysílání Českého rozhlasu. „Cílem Rádia Retro je zpřístupnit to nejatraktivnější z rozhlasového archivu [viz program] v plné délce ve formě speciálního ‚jednodenního rádia‘,“ uvedl Český rozhlas. Ten pro šíření speciálního projektu vybral kromě internetu také digitální standard DAB, v němž jej lze naladit na zhruba polovině území Česka.

Do speciálního vysílání jsou zařazeny legendární rozhlasové pořady a relace jako A léta běží, vážení, Meteor, Zpráva o stavu vody na českých tocích, Jak se máte, Vondrovi, Hovory v Lánech, Mikrofórum, sportovní přenos z roku 1959 či reportáž, při které se redaktorka musela spustit do komína.

Na YouTube si jde pustit vybrané audioklipy Jan Werich o špionáži, kontrašpionáži a myšlení a Stav vody v 7 hodin ráno.