V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Český rozhlas po 62 letech ukončí vysílání na dlouhých vlnách

Logo Českého rozhlasu

Na dlouhých vlnách vysílá už jen Radiožurnál, vedle jiných způsobů šíření

O půlnoci z 28. února na 1. března 2014 ukončí Český rozhlas vysílání na dlouhých vlnách, ze stanoviště Topolná u moravského Uherského Hradiště. Šíří se z něj pouze jedna jeho stanice, Radiožurnál, která bude dále vysílat analogově na velmi krátkých vlnách, digitálně pak v DVB-T, přes kabel, satelit, IPTV, na internetu a přes mobilní aplikace. Na veřejném zasedání Rady Českého rozhlasu v Ostravě o tom ve středu informoval generální ředitel Peter Duhan. Stane se tak v rámci optimalizace kmitočtového spektra, které má vést k úsporám v mandatorních výdajích.

„Uzavírá se jedna dlouhá etapa šíření signálu Českého rozhlasu. Technický pokrok a změny v rozhlasových technologiích jsou veliké a nelze je nereflektovat a podporovat staré systémy. Proto ukončíme vysílání na dlouhých vlnách a část úspory bude v roce 2014 určena na propagaci těch platforem, na kterých bude Radiožurnál vysílat nadále bez dlouhé vlny,“ prohlásil Duhan.

Počet lidí, kteří denně poslouchají Radiožurnál na dlouhé vlně, se podle něj nedá změřit. „Týdenní poslech vykazuje 117.000 posluchačů, kteří poslouchají Český rozhlas Radiožurnál i na dlouhé vlně. To ‚i na dlouhé vlně‘ je důležité, protože z toho plyne zcela jasně, že dlouhá vlna není nosnou platformou vysílací pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál, ale platformou doplňkovou,“ řekl Duhan.

Riziko, že rozhlas přijde o posluchače, je podle něj velice mírné. „Očekáváme skutečně jenom krátkodobý pokles týdenní poslechovosti Radiožurnálu asi o 30.000 posluchačů,“ řekl ředitel. Doplnil, že úspory, které takto Český rozhlas získá, bude investovat do propagace programů, výzkumů a analýz.

Signál z Topolné bylo možné poprvé naladit koncem roku 1951. Nejprve se z něj ozvala stanice Československo I, později Hvězda, nakonec Radiožurnál. Vysílač zpočátku fungoval vyzářeným výkonem 650 kW. Jeho signál tak bylo v některých obdobích možné zachytit v podstatě v celé Evropě.