Český rozhlas začal řádně digitálně vysílat v DAB+

Devadesát čtyři let od startu analogového rozhlasového vysílání přichází řádné digitální.

Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral (uprostřed) a generální ředitel Českých Radiokomunikací Martin Gebauer (vpravo) na středeční tiskové konferenci ke startu nové technologie

Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral (uprostřed) a generální ředitel Českých Radiokomunikací Martin Gebauer (vpravo) na středeční tiskové konferenci ke startu nové technologie

Pravidelné analogové vysílání rozhlasu v Česku začalo 18. května 1923, dnes 1. června 2017 v tuzemsku startuje řádné rozhlasové digitální vysílání. Navazuje tak na vysílání experimentální, které rozhlas zahájil v srpnu 2015. Řádné digitální vysílání probíhá ve formátu DAB+ v síti Českých Radiokomunikací.

„DAB+ patří k jedné z platforem vysílání, které považujeme za perspektivní a které chceme nadále rozvíjet,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. „Posluchačům chceme nabízet co nejpestřejší služby. Právě široká nabídka programu je samotnou podstatou a největším přínosem rozhlasové digitalizace,“ prohlásil také.

Český rozhlas v digitálním multiplexu šíří všechny své stanice celoplošné (Radiožurnál, Dvojka, Vltava, Plus), regionální (Regina, Region, Brno, Ostrava, Plzeň) i digitální (D-Dur, Jazz, Junior, Wave a Retro), ty ovšem - aby vyhověl zákonu - označuje jako test. Signál je zatím dostupný v Praze, do půl roku - do listopadu 2017 - by se měl rozšířit do Brna, Ostravy a Plzně a pokrýt tak 40 % populace Česka.

Předpokládaný dosah řádného digitálního vysílání Českého rozhlasu v listopadu 2017

Předpokládaný dosah řádného digitálního vysílání Českého rozhlasu v listopadu 2017

Roční provoz multiplexu pro Prahu, Brno, Ostravu a Plzeň má podle rozhlasu stát 12,9 milionu Kč. „Veškeré náklady bude Český rozhlas hradit ze stávajících finančních a kapacitních zdrojů bez nároku na navýšení rozhlasových poplatků,“ uvádí přitom veřejnoprávní instituce. Ta mezi výhodami nové technologie zdůrazňuje, že obecně ve srovnání s dosavadním analogem zatíží provozovatele stanic nižšími vysílacími náklady.

A také že umožňuje efektivnější využití rádiového spektra, k tomu větší dosah a kvalitní příjem i v členitých oblastech. „Možnosti využívání pásma VKV/FM jsou dnes prakticky vyčerpány a fyzikálně limitované kapacity, které vycházejí z mezinárodní koordinace kmitočtů VKV/FM, neumožňují další rozvoj. Toto omezení je klíčovou bariérou pro rozšiřování programové nabídky nejen Českého rozhlasu, ale celého rozhlasového trhu v Česku,“ uvádí veřejnoprávní rádio.

Přidělení řádných kmitočtů pro digitální vysílání Českému rozhlasu umožnilo vydání takzvaného opatření obecné povahy Českým telekomunikačním úřadem v listopadu 2016, a to v návaznosti na vládní usnesení ke koncepci rozvoje zemského digitálního vysílání.