Český rozhlas zřídil zpravodajský post na Ukrajině, obsadil ho Martin Dorazín

Rozhlas rovněž ruší post zpravodaje pro jihovýchodní Asii a zatím neobsadí post v Moskvě.

Martin Dorazín. Foto: Benedikt Renč

Martin Dorazín strávil řadu let na cestách po Balkáně, pracoval jako zvláštní zpravodaj na Slovensku a v bývalé Jugoslávii. V letech 2005 až 2009 byl rozhlasovým zpravodajem v Polsku a v Pobaltí, poté na Balkáně, v Libyi a v Moskvě, od roku 2019 ve Varšavě. Spolu s Vítem Pohankou byl v roce 2014 v Doněcku na východní Ukrajině zadržen proruskými separatisty. V polovině letošního ledna odjel z Varšavy na Ukrajinu, kde sledoval začátky války. V roce 2016 obdržel Cenu Karla Havlíčka Borovského. Foto: Benedikt Renč

Na nově vytvořený post stálého zpravodaje Českého rozhlasu na Ukrajině od října nastoupil dosavadní zpravodaj v Polsku Martin Dorazín. Uvolněné zpravodajské místo ve Varšavě chce rozhlas obsadit během několika týdnů. Na pondělní tiskové konferenci to oznámil generální ředitel rádia veřejné služby René Zavoral: „Současná situace na Ukrajině je velice komplikovaná. Český rozhlas reagoval na vpád ruských vojsk velmi rychle speciálním vysíláním a i nadále se bude snažit přinášet kompletní aktuální zpravodajství ze všeho důležitého dění na Ukrajině.“

Dorazín strávil na Ukrajině během válečného konfliktu víc než pět měsíců. Jeho reportáže vysílaly kromě Českého rozhlasu Radiožurnál a Českého rozhlasu Plus i zahraniční rozhlasové stanice v rámci Evropské vysílací unie. Jeho sídlem v prvním roce působení bude město Dnipro, poté se pravděpodobně přesune do Kyjeva. Český rozhlas počítá s tím, že bude na Ukrajině dlouhodobě.

Nový zpravodajský post propaguje Český rozhlas též marketingovou kampaní

Nový zpravodajský post propaguje Český rozhlas též marketingovou kampaní

Český rozhlas zároveň zruší post zahraničního zpravodaje pro jihovýchodní Asii. „Post jsme se rozhodli dál neobnovovat, post, který původně byl v Číně, posléze pro jihovýchodní Asii, uzavřeme, a to především z ekonomických důvodů, protože i pro nás má v danou chvíli smysl se soustředit na jiné oblasti,“ řekl ředitel Zavoral. Zmíněný post ke konci roku opustí David Jakš, který od ledna bude ředitelem studií Českého rozhlasu v Plzni a Karlových Varech.

Rozhlas dočasně nebude obsazovat ani zpravodajské místo v Moskvě. Dosavadní zpravodajku v Moskvě Ivanu Milenkovičovou vedení rozhlasu z Ruska stáhlo v březnu, na post nastupovala v srpnu 2019. Region bude Milenkovičová nadále sledovat v zahraniční redakci.