Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Český televizní éter se 12. 11. 2011 liberalizuje

Kdo bude vysílat, už nebude rozhodovat regulační rada pro vysílání, ale provozovatelé televizních sítí.

Počínaje 12. listopadem bude moci v Česku vysílat televizi každý, kdo se pro to rozhodne a kdo si vyjedná místo pro svůj program v digitálních televizních sítích u jejich provozovatelů.

Kdo z žadatelů získá licenci pro soukromé televizní vysílání, to už nebude vybírat Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Každá licence totiž bude nároková, to znamená, že ji dostane každý, kdo o to zažádá a splní formality - nebude svými pořady porušovat zákon a zaplatí správní poplatek 50 tisíc Kč.

„Dnem následujícím po dni dokončení přechodu zemského analogového televizního vysílání na zemské digitální televizní vysílání, tedy dnem 12. listopadu 2011, bude možné zahájit vysílání programu na základě licence k zemskému digitálnímu televiznímu vysílání,“ oznámila dnes RRTV v tiskové zprávě.

„Program provozovatele šířený na základě výše uvedené licence bude možné umístit v rámci příslušné sítě elektronických komunikací (vysílací sítě 2, 3 a 4) dle dohody s podnikateli zajišťujícími sítě elektronických komunikací,“ doplnili radní.

Vysílací síť (multiplex) číslo 1, tzv. veřejnoprávní, zaplnily čtyři programy ČT a stanice Českého rozhlasu. Síť 2 obsadily Nova, Nova Cinema, Prima, Prima Cool a TV Barrandov. Nové programy tak mohou pojmout sítě 3 (vysílá v ní celoplošně Prima Love a v Praze a středních Čechách TV Metropol) a síť 4 (zkušebně v ní vysílají HD verze programů ČT1 a Novy a satelitní TV Óčko).

Rozhodování o tom, které televize se dostanou k divákům, tak převezmou místo radních provozovatelé televizních sítí. Veřejnoprávní síť 1 i soukromé sítě 2 a 3 mají pod sebou České Radiokomunikace, síť 4 patří Telefónice O2.

Nové programy Novy a Primy?

Zatím nevyužité licence už drží dvě nejsledovanější komerční televize Nova a Prima. Nova nedávno dostala od rady licenci na kanál pro muže, pracovně nazvaný Kanál 5, svou celkově pátou stanici. Prima drží oprávnění pro vysílání zatím neexistující stanice Prima family, ta by byla už její čtvrtá.

Prima v červnu poslancům v parlamentu oznámila, že nový kanál hodlá spustit právě hned 12. listopadu. Dnes ale mluvčí Primy Jana Mrákotová Médiáři sdělila, že 12. listopadu program neodstartuje.

Nova spustí nový program pod jiným názvem, než Kanál 5. Registrovány má značky Nova Men, Nova Action, Nova Arena či Nova Zone, deník E15 tvrdí, že to bude Nova Fanda. „Název ani datum spuštění nemáme rozhodnuté,“ řekl Médiáři ředitel PR Vladimír Mužík.

Změnit se koneckonců může nejen název, ale i zaměření - Nova si zaregistrovala i ochranné známky Nova Doma, Nova Lady, Nova Kids, Nova Cartoon či Nova Family.

Barrandov a Pohoda musejí měnit přechodné licence

Další dvě televize čeká výměna přechodných, tzv. kompenzačních licencí za nové, standardní na 12 let. Týká se to nových digitálních stanic - už fungující TV Barrandov a chystané TV Pohoda. Plnoformátová TV Barrandov je v éteru od ledna 2009, TV Pohoda dostala oprávnění vysílat teprve letos v září a start chystá na přelom roku, zaměří se na mladé.

Obě patří mezi šestici firem, které dostaly licenci pro digitální vysílání už v roce 2006. Rozhodnutí ale zrušil soud a situaci změnil až zákon, který každé z nich od roku 2008 přiznal nárok na kompenzační licenci. Čtyři firmy je ovšem nyní nevyužívají: zpravodajská Z1 zkrachovala, regionální RTA ji loni vrátila, alternativní Febio TV si ji ani nevyzvedla, stejně jako hudební Óčko, které vysílá na základě satelitní licence.

Barrandov a Pohoda budou muset mít od 12. listopadu licence nové. Jak dnes Médiáři řekla předsedkyně RRTV Kateřina Kalistová, konkrétně TV Barrandov má už před radou stanovené ústní jednání teď na přelom měsíce.

Lokální projekty musejí počkat do června 2012

Dalších sedm měsíců budou na své místo v éteru muset počkat případné nové televize, které budou chtít vysílat jen na některých místech republiky.

Lokální digitální televizní vysílání šířené prostřednictvím menších samostatných vysílačů se totiž bude moci plně rozvinout až po úplném dokončení digitalizace a celkovém vypnutí analogového vysílání, tedy po 30. červnu 2012. Do té doby mají fungovat analogové vysílače na Zlínsku a Jesenicku, v těchto dvou oblastech se bude vypínat naposled.

„Ti, kteří by žádali o lokální licence, dostanou od telekomunikačního úřadu negativní stanovisko. U nás není problém, my licenci klidně udělíme,“ řekla Médiáři za radu pro vysílání její předsedkyně Kalistová.

„Technické možnosti přidělení takových technických prostředků pro lokální (místní a regionální) digitální televizní vysílání budou v příslušných lokalitách závislé zejména na výsledcích mezinárodní kmitočtové koordinace,“ vysvětlil Český telekomunikační úřad.