Český trh s elektronickými knihami je zatím malý, prodeje se počítají na tisíce

Palmknihy.cz loni prodaly 7212 e-knih průměrně za stovku bez daně.

  • ČTK
  • 12. 02. 2012 18:45

Český trh s elektronickými knihami sice roste, stále je ale ve srovnání s USA či západoevropskými zeměmi malý.

Podle odhadu společnosti Palmknihy, prodejce elektronických knih, loni činil podíl prodeje takové četby v tuzemsku jen 0,03 %. V USA loni e-knihy měly pětinu na trhu s knihami. Oznámil to ředitel společnosti Palmknihy Jiří Vlček. Palmknihy loni prodaly 7212 e-knih a průměrná cena jedné takové knihy byla 100 Kč bez DPH.

O tom, že podíl e-knih i na českém trhu roste, svědčí i informace největšího tuzemského knižního distributora, firmy Kosmas, která začala koncem minulého roku tyto knihy také prodávat. Za dva poslední měsíce roku 2011 se prodalo 3950 elektronických knih, na celkovém obratu internetového knihkupectví za toto období tvoří e-knihy 1,6 %, uvádí Kosmas. Zároveň uvádí, že zahájení prodeje elektronických knih nesnížilo obrat prodaných tištěných titulů.

Zatímco ale v USA má podle Vlčka 20 procent domácností čtečku, v Česku se počet čteček odhaduje na 120 tisíc a počet tabletů na 100 tisíc kusů. Podíl e-knih na trhu se podle něj bude zvyšovat i v Česku, letos jej odhaduje na půl procenta, v roce 2014 pak na 5 %.

Palmknihy stejně jako další vydavatelé nabízejí e-knihy v několika formátech a lze je používat ve čtečkách, tabletech i mobilních telefonech.

Knihy v elektronické podobě nejen šetří prostor běžnému čtenáři, ale díky možnosti upravit si velikost písma pomáhají také slabozrakým. Elektronické knihy mohou využívat i nevidomí, protože čtečky umožňují text přečíst prostřednictvím syntetického hlasu.