Proč děláme web, denní newsletter, týdenní Katovnu a nově též měsíční souhrny? Poslechněte si.

Charlie Hebdo tiskne rekordních 7 milionů kopií

Vinou násilné smrti řady redaktorů překoná francouzský týdeník dosavadní maximum počtu výtisků, a to deníku France Soir z roku 1970.

  • ČTK
  • 17. 01. 2015 15:10
Dlouhé fronty se na francouzský časopis stály i v německém Berlíně. Foto: Profimedia.cz, Corbis

Dlouhé fronty se na francouzský časopis stály i v německém Berlíně. Foto: Profimedia.cz, Corbis

Francouzský satirický týdeník Charlie Hebdo vyjde nakonec v sedmimilionovém nákladu. Původně se počítalo s pěti miliony výtisků, zájem je ale příliš velký. Týdeník vyšel tuto středu týden po atentátu, kdy v jeho redakci dva teroristé zabili 12 lidí. Mstili se údajně za karikatury Mohameda. Nové číslo vyšlo s další kresbou islámského proroka na titulní straně a vyvolalo opět pozdvižení v muslimském světě.

„Jde o historické vydání v případě (francouzských) novin,“ citoval zástupce týdeníku list Le Parisien. Nynější vydání s číslem 1178 bude v prodeji dva týdny. Zatím vyšly dva miliony kusů, které už jsou rozprodány. Na mnoha místech lidé stáli fronty, ale ani tak se k výtisku nedostali.

Rekord v počtu vydání držel ve Francii zatím list France Soir, který vyšel po smrti prezidenta Charlese De Gaullea v roce 1970 v nákladu 2,2 milionu výtisků.

Charlie Hebdo před atentáty vycházel v nákladu 60.000 kusů. Za zájmem o nynější vydání jsou nejen jednotlivci, ale také podniky. Některé si objednaly až několik tisíc kusů. Jedním z nich je letecká společnost Air France, která pro své pasažéry zakoupila 20.000 výtisků za plnou cenu, tedy tři eura (84 Kč) za výtisk.

Do České republiky dorazilo prvních 100 kusů listu v pátek a prodávají se po 140 Kč, další se budou prodávat příští týden.

Zájem převyšující nabídku je hlášen z mnoha evropských zemí včetně Belgie, Rakouska nebo Německa.

Naopak úřady v Íránu zastavily vydávání listu Mardome Imrúz (Lidé dnes), který na titulní straně nepřímo vyjádřil solidaritu s Charlie Hebdo. Šéfredaktor Muhammad Ghúčání řekl, že zákaz vydávání byl trestem za článek o teroristickém útoku v Paříži. Úřadům vadilo, že v titulku list citoval slova amerického herce a aktivisty George Clooneyho „Jsem Charlie“. Írán oficiálně odsoudil napadení redakce Charlie Hebdo, ale tvrdě zkritizoval i karikatury proroka Mohameda, které týdeník publikoval.