
Petr Dvořák, generální ředitel České televize. Foto: ČT
Generální ředitel České televize Petr Dvořák na zasedání Rady ČT minulou středu potvrdil nedávné zjištění Médiáře, že se v televizi veřejné služby chystají interní pravidla pro soukromé profily redaktorů na sociálních sítích. Materiál, který od začátku roku vzniká v divizi zpravodajství, Dvořák plánuje vydat jako takzvané rozhodnutí generálního ředitele.
„Chceme formalizovat komunikaci našich lidí nejen na sociálních médiích, ale obecně vůči všem médiím. Existuje rozhodnutí generálního ředitele z roku 2012 nebo 2013, které tuto situaci nějakým způsobem řeší. My jsme si řekli, že svět internetu se trochu proměnil, takže se k tomuto opatření vrátíme a zkusíme ho revidovat,“ přiblížil na zasedání Rady ČT ředitel televize. V první fázi přitom může jít o opatření ředitele zpravodajství, jak o tom mluvil právě Zdeněk Šámal. Návazné rozhodnutí generálního ředitele by pak regule mohlo vztáhnout na další lidi v televizi.
Na vznikající pravidla se Dvořáka na schůzi tázal radní Zdeněk Šarapatka. Toho zajímalo, zda se jedná „o jakousi úlitbu, aby byla ČT v očích politiků lépe vnímána“. Narážel tím na dvě věci - jednak na to, že ve sněmovně čekají na schválení plénem všechny výroční zprávy ČT od roku 2016 včetně, jednak na kritiku působení redaktorů na sociálních sítích ze strany některých politiků. Šlo konkrétně o poslance za ANO Martina Kolovratníka a Aleše Juchelku, podle kterého „kvůli aktivistickému vystupování některých redaktorů ztrácí veřejnoprávní média prestiž a kazí se značka Českého rozhlasu a České televize“.
Juchelka má za to, že by situaci měl řešit kontrolní orgán televize. „Je to de facto odpovědnost Rady ČT, aby s tím něco udělala, protože ona ručí za dobrou pověst veřejnoprávních médií. Myslím si, že by měli něco iniciovat, přijít s návrhem,“ míní. To Šarapatka označil za omyl. „Rada nevydává interní opatření směrem do provozu,“ zdůraznil radní.
„Řeší to i BBC nebo ČTK“
Dvořák Šarapatkovo podezření z politické motivace odmítl se slovy, že „žádná věc, která se v České televizi mění, není motivována tlaky politiků“. „Prostě si myslíme, že čas nazrál, abychom situaci řešili,“ vysvětloval ředitel ČT.
„Nejsme jediná instituce, která to řeší, inspiraci jsme si vzali nejen ze zahraničí, to znamená jak to řeší novináři v BBC, takovéhle opatření či kodex má ale i ČTK. Z těchto materiálů vycházíme s tím, že jsme si řekli, že je dobře, aby to vzniklo interně v rámci divize zpravodajství, které se to asi týká nejvíc.“
Jak ředitel televize doplnil, návrh opatření se k němu zatím nedostal: „Předpokládám, že v momentě, kdy bude návrh zpracován, přijde mi na stůl, bude podroben debatě se mnou a pokud mně bude dávat smysl ho vydat jako interní opatření, tak takové opatření vydám.“

Čestmír Strakatý odchází z Reflexu, opouští Prostor X

Z ČT odchází Alžběta Plívová, vedoucí komunikace a autorka ČT Edu

Petr Dvořák: Dvanáct let v čele České televize byl prime time of my life
