Chystá se tendr na licence pro komerční sítě digitálních rádií

Telekomunikační úřad letos slibuje výběrové řízení na komerční provozovatele sítí DAB+.

  • ČTK
  • 18. 05. 2022 18:00

Český telekomunikační úřad letos nachystá podmínky pro výběrové řízení na komerční provozovatele sítí pro digitální rozhlasové vysílání DAB+. Licence by chtěl udělit v příštím roce. Úřad to uvedl ve své pravidelné monitorovací zprávě.

V digitálním standardu už v současnosti vysílá Český rozhlas, jehož multiplex svým pokrytím přesahuje 95 % populace. Společně se sítí veřejnoprávního provozovatele se rozvíjejí i regionální a lokální sítě soukromých vysílatelů. Ti zejména v posledním roce rozšířili počet vysílačů, a tím i kvalitu pokrytí, a přinesli tak na rádiové vlny nové rozhlasové stanice. V současnosti vysílá v Česku přes 50 stanic prostřednictvím digitálního rádia.

„Tento růstový potenciál hodlá Český telekomunikační úřad využít k zahájení kroků směřujících k udělení přídělů rádiových kmitočtů na finální sítě komerčního digitálního rádia DAB. Udělením dlouhodobých oprávnění získají potenciální provozovatelé vysílačů investiční jistotu pro dlouhodobý rozvoj a provoz sítí, a posluchači se tak budou moci těšit na nové žánry oblíbeného poslechu,“ uvedl úřad ve zprávě.

Český telekomunikační úřad k záměru uspořádal kulatý stůl, který přinesl některá upřesnění pro chystané výběrové řízení, jehož podmínky by měly přihlížet k vytvoření proveditelných podnikatelských modelů. K dalším krokům úřadu bude patřit sestavení vhodných kmitočtových sad a vypracování návrhu podmínek výběrového řízení s následnou veřejnou konzultací.

Digitální vysílání DAB+ umožňuje kvalitnější poslech než stávající analogové rozhlasové vysílání. Umožňuje také přenášení dalších informací, například psaného textu nebo statických obrázků. Do loňského roku zákon hovořil o tom, že analogové vysílání skončí v říjnu 2025. Sněmovnou ale loni prošel návrh, který říká, že pokud do října 2022 nepředloží vláda jasný plán přechodu na digitální vyslání, bude možné vysílat analogově i nadále.