Cimrman zmizel ze Spotify, Deezeru i Google Play

Tradiční vydavatel mluveného slova Supraphon odmítl model streamingových služeb.

Playlisty z Cimrmanovými hrami zůstaly prázdné

Playlisty z Cimrmanovými hrami zůstaly prázdné

Ze Spotify už si nepustíte ani jednu z her Divadla Járy Cimrmana, stejně tak to nejde na Deezeru, Google Play či Apple Music, tedy v dalších službách, které umožňují poslech hudby a mluveného slova. Český Supraphon, který Cimrmana vydává na různých nosičích, se jej ze všech streamingových nabídek rozhodl stáhnout. Na dotaz Médiáře to potvrdil Michal Koch, vedoucí digitálního obchodního oddělení Supraphonu. „Důvody pro tento krok jsou čistě ekonomické, jelikož obchodní modely streamovacích servisů nereflektují specifika žánru mluveného slova,“ uvedl. Jinými slovy - mluvené slovo obecně nemívá ve zmíněných službách tolik opakovaných přehrání jako hudební nahrávky, proto se v prostředí, které stojí na vyplácení podílů za přehrání, jejich vydavatelům nevyplácí.

Z tohoto důvodu se nové nahrávky mluveného slova nepublikují ve Spotify, Deezeru a podobně už víc než rok, a na přelomu července a srpna z nich zmizela i starší díla. „Alba Divadla Járy Cimrmana jsou žánru mluveného slova. Novinkové tituly tohoto žánru už více než rok nedodáváme do streamovacích servisů podobně, jako tak činí většina vydavatelů audioknih a dalších titulů mluveného slova. Naplňujeme tak běžné standardy trhu v rámci uvedeného žánru. Nyní jsme se v rámci aktuálně probíhajících dalších technických úprav našeho katalogu v prostředí digitálních obchodů rozhodli aplikovat stejný postup i na archivní tituly,“ přiblížil manažer Supraphonu.

Obliba služeb jako Spotify či Deezer spočívá v tom, že za měsíční poplatek kolem 200 Kč zpřístupňuje široký archiv desítek tisíc tuzemských i zahraničních nahrávek, jak v počítači, tak na mobilu, bez nutnosti je stahovat na pevný disk. Teď už je ale mluvené slovo od Supraphonu možné zakoupit pouze po jednotlivých titulech. A před poslechem je nutné si je stáhnout. Dál je v této podobě prodávají stahovací služby jako Audiotéka, Audiolibrix či iTunes od Applu, nebo online obchod Supraphonu.

Co se týče videozáznamů všech 15 Cimrmanových her, ty jsou od předloňského 50. výročí jeho divadla k dispozici zdarma na oficiálním kanálu na YouTube.