CNN Prima News opustila také šéfka investigativy a šéfeditoři obsahu

V pondělí se o svém konci v týmu televize dozvěděly Markéta Dobiášová a Andrea Trojková.

CNN Prima News řídila tříčlenná redakční rada, tvořili ji (zleva) Tomáš Večeřa, Petra Benešová a Eliška Čeřovská. Zůstal už jen Večeřa. Foto: TV Prima

CNN Prima News řídila tříčlenná redakční rada, tvořili ji (zleva) Tomáš Večeřa, Petra Benešová a Eliška Čeřovská. Zůstal už jen Večeřa. Foto: TV Prima

Konec srpna přinesl dosavadnímu týmu zpravodajské stanice CNN Prima News překvapivé změny. O svém konci v televizi se tak dozvěděly nejen Petra BenešováEliška Čeřovská, dvě ze tří členů dosavadní redakční rady, která televizi řídila, ale také šéfeditorka obsahu Andrea Trojková a šéfka investigativního týmu Markéta Dobiášová. Trojková, známá pod dívčím jménem Němcová, byla v minulosti spjatá s Novou, do projektu CNN Prima News přišla loni v říjnu. Dobiášová přešla do nového zpravodajství Primy letos na jaře, po 17 letech v České televizi, z publicistického týdeníku Reportéři ČT. Už v červnu přitom CNN Prima News opustil Karel Škrabal, druhý šéfeditor zodpovědný za obsah. V jeho případě došlo k rozvázání pracovního poměru po čtyřech měsících zkušební doby. CNN Prima News po americkém vzoru rozlišuje obsahovou a výrobní část týmu, Trojková a Škrabal byli šéfeditory obsahové, redakční části.

Vedení CNN Prima News, která startovala začátkem letošního května, se dneškem ujímá Pavel Štrunc, do té doby jeden z moderátorů večerních Hlavních zpráv. Jeho zástupcem se stal Tomáš Večeřa, tedy jediný, který z původní redakční rady zůstává. Štruncovo jmenování přichází po srpnových oznámeních o „optimalizaci programu“ z úst generálního ředitele Primy Marka Singera. Ten podle informací Médiáře v pondělí 31. srpna odpoledne předstoupil před pracovníky, kteří CNN Prima News připravují, a personální změny jim oznámil. Oficiálně se ale tým dozvěděl jen o konci dvou ředitelek, nikoli o odchodu šéfeditorky Trojkové a vedoucí investigativního týmu Dobiášové.

„Můj odchod mi nikdo z nadřízených nevysvětlil,“ řekla Médiáři sama Andrea Trojková, jejíž odchod po 11 měsících na Primě televize vysvětlila nadbytečností a reorganizací. Markéta Dobiášová, která vedla investigativní tým, odchází s oznámením, že „investigace se spotřebkama nahradit nedá“. „Spotřebkami“ přitom míní spotřebitelská témata. Právě ta mají dostat přednost před pátracími reportážemi. Jak totiž na pondělním setkání vedení televize s pracovníky uvedl nový šéfredaktor Štrunc, investigativa na CNN Prima News by měla místo Reportérů ČT být víc ve stylu Černých ovcí. Publicistický pořad Černé ovce „už od svého vzniku nabízí reportáže, testy, rady a další spotřebitelský servis“, jak uvádí Česká televize, která tuto spotřebitelskou publicistiku vysílá od roku 1992.

Z dostupných informací lze usuzovat, že televize po dosavadních nepřesvědčivých výsledcích začala být opatrná na personální náklady. Dosavadní tříčlenná vedoucí redakční rada se zredukovala na jednoho šéfredaktora, respektive na šéfredaktora Štrunce a jeho zástupce Večeřu. Po odchodu šéfeditora obsahu Škrabala stanice dosud neoznámila jeho řádného nástupce. A nenastoupil ani moderátor Michael Rozsypal, jehož příchod několik měsíců domlouvala Petra Benešová ještě jako šéfka obsahové části týmu.

Rozsypal měl přijít na moderaci vysílání před letošními krajskými volbami, tedy na první podstatný redakční projekt zpravodajské CNN Prima News, navíc v hlavní televizní sezóně. Spolupracovat měl i s Marií Bastlovou, která do CNN Prima News na jaře přišla z Českého rozhlasu. Odtud mířil i Rozsypal, už tam podal výpověď. Do televize měl nastoupit 1. září. „Po osmi skvělých letech v rádiu jsem chtěl změnu a nový impuls. Byl jsem dohodnut se CNN Prima News, zítra jsem měl nastoupit, už jsme plánovali vysílání. S nečekaně novým vedením jsme se ale nedomluvili a dohoda den před nástupem padla,“ popsal v pondělí na Twitteru. „Změna byla oznámena v pondělí na hromadné schůzce a pro řadu lidí to asi bylo překvapení,“ řekl k tomu Deníku N nový šéfredaktor Štrunc. Podle toho, co řekl, se „optimalizace“ nedotkne jen programu, ale také týmu: „Pro mě je priorita podívat se po struktuře, zjednodušit ji, s kolegy se pobavit a případně je ‚přeorganizovat‘.“

Ohledně programu se má zároveň víc oddělit to, co jde na hlavním kanálu Primy a co na zpravodajské stanici. Brzy se tak už na CNN Prima News nebudou vysílat Hlavní zprávy, stěžejní zpravodajská relace, která zůstává zase jen na Primě, jako tomu bylo před startem CNN Prima News. Televize podrobná čísla o sledovanosti nezveřejňuje, nicméně mluví se o tom, že nový produkt s hlavičkou CNN nebyl pro většinového diváka Primy tak atraktivní. Na CNN Prima News dostane souhrn dne čas o hodinu dřív, už v šest večer.

Zpravodajská stanice Primy si vytkla ambiciózní cíl dosáhnout podílu na publiku 1,5 % do jednoho roku. Za první měsíc přitom měla podíl 0,4 %, za první tři měsíce v průměru 0,35 %.