V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Cognito dodalo návrh a design nástroje Sodat

Petr Kašpar

Petr Kašpar, kreativní ředitel agentury Cognito

Od poloviny května je na trhu nová verze produktu Sodat Protection & Analytics 2.0, bezpečnostního nástroje pro monitoring pohybu dat ve firmách využívajících umělou inteligenci. Petr Kašpar, kreativní ředitel digitální agentury Cognito, vedl tým, který se postaral o návrh, implementaci a uživatelské testování tohoto nástroje.

„Rozhodli jsme se pro jednoduchý a čistý design, který předává leckdy složité informace tak, aby je všichni pochopili,“ uvedl Kašpar. Cognito pracovalo ve velké míře s grafy a cílem projektu bylo sjednotit data do vizuálně srozumitelné formy. Součástí procesu bylo i testování uživateského rozhraní. S novou verzí mohou firmy sledovat, kdo má k citlivým údajům přístup, kudy data firmu opouštějí, a především kam odcházejí. Podle průzkumu společnosti Sodat se loni setkalo s incidentem úniku nebo ztráty dat až 80 % z nich. Nová verze nástroje využívá pokročilou umělou inteligenci z laboratoří specialistů společnosti Gauss Algorithmic, která umožňuje automaticky analyzovat chování uživatelů a detekovat anomálie v pohybu dat.

Nová verze se zaměřuje spíše na monitoring pohybu souborů než na sledování produktivity. Klade důraz hlavně na datovou bezpečnost, společnost tak reaguje na potřeby trhu i novou legislativu GDPR. Firma má přehled, kdo k datům přistupuje a jak s nimi nakládá. Report z produktu lze použít při kontrole z Úřadu pro ochranu osobních údajů.