Proč děláme web, denní newsletter, týdenní Katovnu a nově též měsíční souhrny? Poslechněte si.

Comcast ovládne televizi Sky, Fox mu prodá podíl

Společnost 21st Century Fox Ruperta Murdocha prodá svůj 39% podíl v britské placené satelitní televizi Sky americkému kabelovému operátorovi Comcast. Dnes oznámená dohoda znamená dokončení převzetí Sky společností z USA, která se tak stane největším provozovatelem placené televize na světě se zhruba 52 miliony klientů, a ukončí spojení Murdocha s britskou televizí po téměř třech desetiletích. Sky má v současnosti v Británii, Irsku, Itálii, Rakousku a Německu celkem 23 milionů předplatitelů. I když tradiční média bojují s rostoucím tlakem streamingových firem, jako jsou Netflix a Amazon, Sky je atraktivní díky řadě exkluzivních obsahů, například fotbalové Premier League nebo seriálu Hra o trůny.

Comcast o víkendu zvítězil nad Foxem v neobvyklé nabídkové aukci pořádané britským regulátorem na 61 % akcií Sky. Nabídka Foxu ohodnotila celou skupinu na víc než 30 miliard liber (přes 860 miliard Kč), hodnota podílu Foxu je tak kolem 11,7 miliardy liber. Získáním podílu od Foxu získal Comcast plnou kontrolu nad televizí.

Loni v prosinci začala nabídková válka mezi společností Walt Disney a firmou Comcast o zábavní majetek firmy Fox. V té zvítězil Walt Disney, který je nyní v procesu převzetí tohoto majetku. Comcast boj o zábavní divizi opustil a zaměřil se na převzetí Sky. Disney uvedl, že prodej podílu ve Sky výrazně sníží dluh, který bude muset převzít spolu se zábavním majetkem Foxu, napsaly agentury AP a Reuters.